Ciężkie działo pancerne ISU-152

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
24 / 45
<
>
Dział pancernych ISU 152 w armii polskiej na wschodzie miało w ogóle nie być. Dowództwo Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych nie składało zamówienia na ten typ pojazdu, albowiem w planach rozbudowy Wojska Polskiego nie przewidywano tworzenia pułków najcięższej artylerii samobieżnej. Tak przynajmniej twierdzi J. Magnuski w swojej książce "Wozy bojowe LWP". Mimo że posiadano jeden egzemplarz tego działa w 3 szkolnym pułku czołgów, który służył do szkolenia mechaników-kierowców ciężkich czołgów IS 2 i dział samobieżnych. W 13 Pułku artylerii samobieżnej po bitwie o Wał Pomorski i Pomorze Szczecińskie pozostało raptem sprawne 4 działa SU-85. Po naprawach pojazdów wytrąconych w walce, stan uzupełniono do 14 wozów, często mocno wyeksploatowanych i raczej nie będących już pewnym sprzętem w czekającej walce na kierunku berlińskim.  Wiedząc o tym dowództwo słało rozpaczliwe prośby o przydział nowego sprzęto i prośby te zostały łaskawie wysłuchane. Na początku kwietnia zastępca do spraw technicznych pułku udał sie po odbiór nowych dział i ku wielkiemu zdziwieniu otrzymał 9 sztuk nowych dział ISU 152 wraz z załogami. Oczywiście sowieckimi. Nie bardzo wiedziano jak takim sprzętem operować, ale była wojna trzeba było sobie radzić. Działa przydzielono do 3 i 5 baterii i otrzymały one numery taktyczne 330, 331, 332, 333, 334, 350, 351, 352, 353.
Pułk w czasie operacji berlińskiej wspołdziałał z 4 dywizją piechoty, a ostatni bój stoczył w dniu 6 maja 1945 w rejonie Klitz nad Łabą.
Ciężkie działo pancerne ISU 152, skonstruowane na podwoziu czołgu ciężkiego IS, było następca podobnego działa SU 152 na podwoziu czołgu KW, zwanego przez Rosjan "Zwieriobojem". Nazwa ta przeszła później również na ISU-152 i słusznie, bo pociski tego potwora przebijały pancerz wszyskich niemieckich czołgów w każdym miejscu. Właściwie nie były one jednak przeznaczone do eliminowania czołgów,  a do niszczenia ufortyfikowanych stanowisk wroga, np. bunkrów. Nieocenioną role odegrały też w walkach miejskich, gdyż po takim strzale często zwalały cały budynek. 
Zestaw Zvezda 3532 1:35
Prezentowany model służył w 13 pułku artylerii samobieżnej, w 1 baterii, już po wojnie.
Data dodania: 25 sierpnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 166 razy od 25 sierpnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
26 sierpnia 2021
Dzięki!
Kustosz
26 sierpnia 2021
Zestaw zestawem, ale to co z niego wyciągnąłeś plus opis - zasługuje na pochwały i gratulacje, do których sie przyłaczam! :-)
26 sierpnia 2021
Dziękuję jeszcze raz za pochwały, choć to tylko tania Zvezda, zestaw mocno niedoskonały.
26 sierpnia 2021
Tak jak zawsze podziwiam umiejętności, gratuluję!
25 sierpnia 2021
Pięknie dziękuję.
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
25 sierpnia 2021
Model równie wspaniały jak wszystkie zaprezentowane wcześniej.Podziwiam kunszt wykonania i gratuluję kolekcji.
Kustosz
25 sierpnia 2021
Cudowności.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.