Manierka Mle. 1877/1915 2l

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
20 / 56
<
>
Manierka Mle. 1877/1915 2l Istniały dwie wersje manierki : o pojemności 2l  lub 1l. . Manierka o specyficznym kształcie wykonana była z blachy żelaznej lutowanej z dwóch połówek oraz pokrytej cyną tak jak w przypadku menażki w celu ochrony przed korozją,  umieszczona w wełnianym pokrowcu niebieskim lub khaki (późniejsza produkcja). Posiadała dwa otwory zamykane na drewniane lub korkowe zatyczki, zabezpieczone sznurkiem do uszek na pasek nośny. Większy otwór służył do nalewania, mniejszy do picia w czasie marszu. Po bokach były przymocowane dwa uszka do mocowania skórzanego pasa nośnego. Manierka przewieszana była przez ramię.  Dwulitrowa wersja początkowo była zarezerwowana dla oddziałów służących w Afryce, ale od lata 1915 z uwagi na problemy w zaopatrywaniu oddziałów walczących na pierwszej linii w pitną wodę zaczęto wydawać je wszystkim oddziałom. W czasie walk I WŚ żołnierze francuscy nosili często po dwie manierki. Jedna z typową mieszanką wina z wodą ( tu przydawał się mniejszy otwór który służył jako odpowietrznik w razie fermentacji zawartości) , druga zaś zawierała kawę ze spirytusem. Z tego względu manierka często jest błędnie nazywana  bukłakiem na wino. W armii francuskiej wydawano wino słabej jakości le pinard des poilus ale jako dodatek do wody. Do manierki wydawano kubek regulaminowy (Quart Réglementaire), służący m.in. do odmierzania przydziałowego wina . Produkowany z cyny. Noszony był na sznurku. Manierka Mel. 1877/1915 do polski przybyła wraz z Żołnierzami Błękitnej Armii . wykorzystywana była do połowy lat 20.
Stan współczesna kopia wykorzystywana do rekonstrukcji.
 
Data dodania: 31 sierpnia 2021
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 116 razy od 31 sierpnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.