OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
38 / 41
<
>
Hełm Adrian M1915, Adrian Mle 1915 (pol. Hełm Adrian wz. 15) – francuski stalowy hełm, opracowany w 1915 przez wojskową komisję pod kierownictwem naczelnego intendenta armii francuskiej pułkownika Louisa Adriana i jeszcze w tym samym roku wprowadzony do uzbrojenia. Był pierwszym szeroko stosowanym współczesnym hełmem wojskowym. Opracowanie nowej konstrukcji nakrycia głowy dla armii zostało wymuszone nowym sposobem walki, masowym użyciem ciężkiej i szybkostrzelnej artylerii na polach I wojny światowej. Odłamki, które trafiały w głowy żołnierzy powodowały trudne do wyleczenia rany, często śmiertelne. Dotychczasowe, ozdobne nakrycia nie dawały żadnej ochrony przed szrapnelami na nowym polu walki.  Był tłoczony z blachy stalowej o grubości 0,7 mm. Składał się z czerepu, charakterystycznego grzebienia oraz daszka przedniego i daszka tylnego,  łączonych ze sobą nitami lub zgrzewanych całość następnie do czerepu mocowana przez  walcowanie, przez co w miejscu spojenia powstawało 3 milimetrowe zgrubienie. Grzebień był przymocowywany nitami. Pod nim znajdował się podłużny otwór wentylacyjny. W grzebieniu 2 wycięcia wentylacyjne,  który miał służyć również do zakładanie przez nie paska do troczenia hełmu do tornistra. W części czołowej hełmu umiejscowione były dwa otworki służące do mocowania odznaki. W środku znajdował się skórzany fasunek w naturalnym kolorze składający się 6 płatów wiązanych na szczycie rzemieniem. Wyposażenie wewnętrzne mocowane za pomocą rozginanych 4 uchwytów przylutowanych do czerpu. Hełm był produkowany w 4 rozmiarach do dopasowania używane faliste blaszki max 4 sztuki.  Hełmu używały armie wielu krajów: Belgii, Francji, Grecji, Japonii, Jugosławii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Maroka, Meksyku, Peru, Polski, Rosji (i ZSRR), Rumunii, Tajlandii i Włoch. W Polsce hełmy M1915 (wz. 15) stanowiły podstawowy typ hełmu do czasu wprowadzenia w 1933 polskiego modelu wz. 31. W czasie kampanii wrześniowej były one na wyposażeniu załóg pojazdów pancernych, kawalerii oraz nielicznych jednostek piechoty. W Polsce malowane z początku na szaroniebieski  jak we Francji w końcu lat 20 były przemalowywane na kolor khaki.

Stan współczesna kopia wykorzystywana do rekonstrukcji.

 
Data dodania: 1 września, 12:05
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 72 razy od 1 września, 12:05
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.