OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 3
<
>
Odznaczenie niestety uszkodzone, oczko powinno być wzdłuż medalu a jest w poprzek.

Statut odznaki opracował inż. Kazimierz Osiński, natomiast za jej projekt odpowiadał Stanisław Jankowski. "Gwiazda Przemyśla" została zarejestrowana w Naczelnym Dowództwie Wojska Polskiego i w 1921 r. zatwierdzona przez Ministerstwo Spraw Wojskowych. W obwieszczeniu zamieszczonym w nr 208 czasopisma "ziemia Przemyska"z dnia 1 listopada 1919 roku napisano:"20 października 1919 roku Komitet przyjął piękny projekt profesora Jankowskiego i podporucznika inżyniera Osińskiego, który wykonany z metalu będzie noszony na drugim guziku od góry, na wstążce jasno-czerwonej z brzegami kremowymi tj. kolorami Ziemi Przemyskiej. Gwiazdę jako nazwy i motywu użyto z herbu Przemyśla. Komitet ścisły przyzna Gwiazdę wszystkim tym, którzy bez względu na płeć, z bronią w ręku, bądź to pracą obywatelską, bądź techniczną, bądź sanitarną, z narażeniem życia przyczynili się do zdobycia i obrony Przemyśla w mieście lub na fortach i rejonie fortecznym w pierścieniu Chyrów - Mościska, w czasie od 1 listopada 1918 do 16 maja 1919 roku (do ofensywy gen. Iwaszkiewicza we Wschodniej Małopolsce)."

"Gwiazda Przemyśla została wykonana ze srebrzonego tombaku, oksydowana, w kształcie sześcioramiennej gwiazdy, na którą nałożono wieniec z liści wawrzynu. Na górnym ramieniu umieszczono koronę z herbem Przemyśla, w środku wieńca panoramę miasta, a w dole jej części jest podwójna wstęga z napisem OBROŃCOM PRZEMYŚLA. Z kolei między wstęgami czterolistna tabliczka z datami 11 XI 1918 - 16 V 1919. Na rewersie odznaki bity był numer nadania, nazwisko wykonawcy: E.M.UNGER - LWÓW. Gwiazda Przemyśla noszona była na dziurce drugiego guzika licząc od kołnierza munduru na jasno czerwonej wstążce z kremowymi brzegami. Pierwszym obrońcom Przemyśla, walczącym od 1 do 11 listopada 1918 r. dodatkowo do wstążki dodawano gwiazdkę z dwoma mieczami, a na legitymacji dopisywano I obrona.

Ze "Statutu Odznaki honorowej dla obrońców Przemyśla pod nazwą "Gwiazda Przemyśla":

VIII. Zastrzeżenia prawne

§. 14. Komitet wojskowo obywatelski zastrzega sobie prawo autorstwa sztancy stalowej a osoby sprzedające, podrabiające lub noszące odznaczenie honorowe bez liczby zanotowanej w księdze ewidencji i bez dyplomu pociągnięte do odpowiedzialności sądowej. Koszta wynikłe z procesów jak również kwoty osiągnięte ze stopionego (metalu) z odebranych sztanc lub odznak Komitet przeznaczy na fundusz stypendialny dla młodocianych bohaterów.
Data dodania: 12 września, 22:53
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 89 razy od 12 września, 22:53
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
13 września, 18:00
Dziękuję. Cieszę się, że się podoba
13 września, 15:44
Zaiste piękny i ciekawy eksponat gratuluję :-)
13 września, 14:01 , edytowany: 13 września, 14:02
Piękna,gratuluję!
13 września, 07:49
Podziw!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.