Pruski guzik rangowy kaprala Gefreitenknopf

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 7
<
>
Informacje w najlepszym sformowanym przekazie skopiowałem ze strony buttonarium.eu 

Pruski guzik wojskowy (rangowy)© buttonarium.eu Awers przedstawia orła w koronie zamkniętej, z monogramem FR na piersi (FR = Friedrich Rex, czyli Friedrich II von Hohenzollern, czyli Fryderyk II Wielki - król Prus w latach 1740-1786) oraz z regaliami w łapach (jabłko w lewej oraz berło w prawej łapie). Na obrzeżu guzika występuje pojedynczy wypukły rant. Rewers sygnowany: * I. C. MAEDICKE * BERLIN. CiekawostkaGuziki te wykonywano z mosiądzu, tombaku i niklu. Przeznaczenie i datowanieJest to tzw. guzik rangowy (Adlerknopf, czyli guzik z orłem), guziki tego typu noszone były przez podoficerów na stójce kołnierza, po obu stronach szyi. Guziki te zostały wprowadzone w wojsku pruskim w 1846 roku i były w użyciu aż do roku 1918 - w latach 1871-1918 już w ramach Cesarstwa Niemieckiego. Wymiary guzikówGefreitenknopf - guzik kaprala Ø 9 linii ± ½ linii, czyli około 22,9 mm ± 1,3 mmSergeantenknopf - guzik sierżanta: Ø 12 linii ± ½ linii, czyli około 30,5 mm ± 1,3 mm
​​​​​​Wytwórca: MAEDICKE J.C. (Berlin)von J. C. MAEDICKE, Knopf und Militair Effecten Fabrik, Hoflieferant S. Maf. d. Königs, C. BERLIN C., Spandauer Str. № 46. Firma powstała w 1795 roku i istniała prawdopodobnie aż do roku 1945. 
Data dodania: 13 września, 15:54
Datowanie przedmiotu: 1846 - 1918
Miejsce pochodzenia: Prusy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 38 razy od 13 września, 15:54
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.