OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
36 / 58
<
>
- nr seryjny: 4339.



W połowie lat pięćdziesiątych XVIII wieku Johann Christoph Voigtländer (19 listopada 1732 – 27 czerwca 1797) rozpoczął pracę w sklepie z instrumentami matematycznymi w Meinicke w Wiedniu. Za swoje osiągnięcia został doceniony przez ministra stanu monarchii habsburskiej księcia Wenzela von Kaunitz. W 1763 r. Johann założył własny sklep, a cesarzowa Maria Teresa przyznała Johannowi „dekret ochronny” Schutzdekret, który pozwolił mu sprzedawać swoje produkty z ochroną przed konkurencją. Johann był odnoszącym sukcesy wynalazcą, opracowującym urządzenia optyczne, maszyny i inne małe instrumenty. W 1797 r. Johann i firma Voigtländer otrzymali Landesfabriksbefugnis, czyli „krajową licencję handlową”, która pozwalała używać habsburskiego orła cesarskiego na swoich towarach i reklamach, a także umożliwiała otwieranie oddziałów sprzedaży w dowolnym miejscu cesarstwa. W tym samym roku zmarł Johann, ale firma miała solidne podstawy, a interesy prowadziła wdowa po nim i czwórka ich dzieci. Około roku 1840 wnuk Johanna Peter Wilhelm Friedrich Ritter von Voigtländer (17 listopada 1812 - 7 kwietnia 1878) przejął kierownictwo firmy. Podobnie jak jego dziadek był bardzo pomysłowy i był pionierem wielu nowych rozwiązań w dziedzinie optyki, aparatów i fotografii. W 1845 ożenił się z córką znanego prawnika z Brunszwiku w Niemczech, gdzie miał filię handlową. Podczas rewolucji w 1848 r. wplątał się w aferę, uciekł z Wiednia i przeniósł się do rodzinnego miasta swojej żony, Brunszwiku, gdzie firma rosła i prosperowała. Oddział w Wiedniu został zamknięty w 1868 r. W 1898 r. firma weszła na giełdę i przekształciła się w Voigtländer & Sohn AG. W latach 1923-99,7 proc. udziałów w firmie przejęła Schering AG. Schering sprzedał swoje udziały Zeiss'owi w 1956 roku.



Luneta myśliwska. Sfatygowana. Szkła w niewielkim stopniu rozwarstwione. Słaba widoczność - zabrudzona. Siatka celownicza w formie pełnego krzyża (przedostatnie zdjęcie - ze wzgledu na zabrudzenia słabo widoczna). Pokrętło ustawiania krzyża jest sprawne. Na ostatnim zdjeciu reklama z lat 1904/1905 gdzie jest przedstawiona luneta kolejnego wzoru. Na pokrętle umieszczono numer patentu D.R.P. 90690. Numer patentu mieści się w granicach liczb 90383 - 95758 co świadczy o tym,że przedmiot został wyprodukowany w 1897r. Niewiele informacji na jej temat znajduje się w sieci.
Data dodania: 14 września 2021
Datowanie przedmiotu: 1897
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: Naprawiacz Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 148 razy od 14 września 2021
Reklama
Dodaj komentarz
15 września 2021
Datowanie wg. patentu odktyłem na pikach,gdzie oprócz numeru była bita data w formie pieczątki tuszowej.Tutaj masz link https://www.optical-toys.com/files/Dokumente/AAA%20-%20Einzeldokumente/Patentnummern%20Deutschland.pdf
15 września 2021
Dzięki za podpowiedź. Edytowałem opis. Nie próbowałem nigdy datowania po numerze patentu, praktyczna informacja. Dzięki również za dobre słowo uznania.
15 września 2021
Numer patentu mieści się w granicach liczb 90383 - 95758 co świadczy o tym,że przedmiot został wyprodukowany w 1897r.Gratuluję eksponatu!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.