OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
173 / 194
<
>
- nr seryjny: 4339.W połowie lat pięćdziesiątych XVIII wieku Johann Christoph Voigtländer (19 listopada 1732 – 27 czerwca 1797) rozpoczął pracę w sklepie z instrumentami matematycznymi w Meinicke w Wiedniu. Za swoje osiągnięcia został doceniony przez ministra stanu monarchii habsburskiej księcia Wenzela von Kaunitz. W 1763 r. Johann założył własny sklep, a cesarzowa Maria Teresa przyznała Johannowi „dekret ochronny” Schutzdekret, który pozwolił mu sprzedawać swoje produkty z ochroną przed konkurencją. Johann był odnoszącym sukcesy wynalazcą, opracowującym urządzenia optyczne, maszyny i inne małe instrumenty. W 1797 r. Johann i firma Voigtländer otrzymali Landesfabriksbefugnis, czyli „krajową licencję handlową”, która pozwalała używać habsburskiego orła cesarskiego na swoich towarach i reklamach, a także umożliwiała otwieranie oddziałów sprzedaży w dowolnym miejscu cesarstwa. W tym samym roku zmarł Johann, ale firma miała solidne podstawy, a interesy prowadziła wdowa po nim i czwórka ich dzieci. Około roku 1840 wnuk Johanna Peter Wilhelm Friedrich Ritter von Voigtländer (17 listopada 1812 - 7 kwietnia 1878) przejął kierownictwo firmy. Podobnie jak jego dziadek był bardzo pomysłowy i był pionierem wielu nowych rozwiązań w dziedzinie optyki, aparatów i fotografii. W 1845 ożenił się z córką znanego prawnika z Brunszwiku w Niemczech, gdzie miał filię handlową. Podczas rewolucji w 1848 r. wplątał się w aferę, uciekł z Wiednia i przeniósł się do rodzinnego miasta swojej żony, Brunszwiku, gdzie firma rosła i prosperowała. Oddział w Wiedniu został zamknięty w 1868 r. W 1898 r. firma weszła na giełdę i przekształciła się w Voigtländer & Sohn AG. W latach 1923-99,7 proc. udziałów w firmie przejęła Schering AG. Schering sprzedał swoje udziały Zeiss'owi w 1956 roku.Luneta myśliwska. Sfatygowana. Szkła w niewielkim stopniu rozwarstwione. Słaba widoczność - zabrudzona. Siatka celownicza w formie pełnego krzyża (przedostatnie zdjęcie - ze wzgledu na zabrudzenia słabo widoczna). Pokrętło ustawiania krzyża jest sprawne. Na ostatnim zdjeciu reklama z lat 1904/1905 gdzie jest przedstawiona luneta kolejnego wzoru. Na pokrętle umieszczono numer patentu D.R.P. 90690. Numer patentu mieści się w granicach liczb 90383 - 95758 co świadczy o tym,że przedmiot został wyprodukowany w 1897r. Niewiele informacji na jej temat znajduje się w sieci.
Data dodania: 14 września, 19:25
Datowanie przedmiotu: 1897
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: Naprawiacz Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 69 razy od 14 września, 19:25
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
15 września, 15:59
Datowanie wg. patentu odktyłem na pikach,gdzie oprócz numeru była bita data w formie pieczątki tuszowej.Tutaj masz link https://www.optical-toys.com/files/Dokumente/AAA%20-%20Einzeldokumente/Patentnummern%20Deutschland.pdf
15 września, 14:53
Dzięki za podpowiedź. Edytowałem opis. Nie próbowałem nigdy datowania po numerze patentu, praktyczna informacja. Dzięki również za dobre słowo uznania.
Kustosz
15 września, 09:49
Numer patentu mieści się w granicach liczb 90383 - 95758 co świadczy o tym,że przedmiot został wyprodukowany w 1897r.Gratuluję eksponatu!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.