Jekaterynburg - Gieorgij Żukow

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 3
<
>
przed siedzibą Kwatery Głównej Uralskiego Okręgu Wojskowego
Data dodania: 24 września, 08:35
Datowanie przedmiotu: 2016
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 45 razy od 24 września, 08:35
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
24 września, 12:17
To jeszcze małe trzy grosze dotyczące miejsca, w którym stoi pomnik: po wojnie, Żukow, jako "marszałek zwycięstwa" i "zdobywca Berlina" cieszył się w Armii Czerwonej oraz w społeczeństwie niekłamanym szacunkiem i podziwem (abstrahując od jego rzeczywistych osiągnięć, czyli pasma klęsk i porażek, o których propaganda milczała). Z jednej strony ta popularność, z drugiej autentycznie doskonałe relacje z Eisenhowerem (z czasów, gdy Żukow komenderował radziecką strefą okupacyjną w Niemczech), a z trzeciej - jego dyktatorskie skłonnosci i zapędy spowodowały, że Stalin w lutym 1948 "zesłał go" na stanowisko dowódcy mało znaczącego Uralskiego Okręgu Wojskowego, co było przygotowaniem do pozbawienia go wszelkich funkcji, aresztowania i procesu. Z jakiegoś powodu Stalin zmienił jednak swoje plany wobec marszałka i w 1953 wezwał z powrotem do Moskwy, gdzie po śmierci Wodza w marcu tegoż roku, kariera Żukowa ponownie nabrała rozpędu.
24 września, 08:55
Krwawy marszałek, ale - łoszadź niewinowata.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.