Pocisk polskiego karabinu ppanc. wz 35 "UR"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 3
<
>
Pocisk z 1937r. wyprodukowany w fabryce Norblina.
Data dodania: 1 października 2021
Datowanie przedmiotu: 1937
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 149 razy od 1 października 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
1 października 2021
I ja gratuluję ładnego naboju, super fancik.

Co do pocisków sygnowanych datą, fakt, nie spotkałem się z datowaniem pocisków 7,92, ale, 8 mm lebela już tak, nawet polskimi.
Pozdrawiam
1 października 2021
Przyłączam się do gratulacji za posiadanie eksponatu.
Wrzucę jednak swoje trzy grosze do określenia nabój. Otórz na nabój składaja się łuska ze spłonką, ładunek miotajacy i pocisk (pociski, czyli śrut). Sorry, że tak upierdliwie, ale w tym przypadku jest to istotne, gdyż prawo polskie zabrania posiadania naboji bez pozwolenia na broń, ale pocisków i łusek już nie.  
1 października 2021
Zgadza się TeddyBear na polskich pociskach nie bito roku tylko kod producenta a rok umieszczano na luskach. Pozdrawiam 
Kustosz
1 października 2021
Ładna sztuka, gratulacje!. Rok produkcji jest nabity zdaje się na dnie łuski (na pociskach karabinowych chyba nie umieszcza sie roku produkcji?), a  - jak napisał Jurgen - łuska i osadzony w niej pocisk tworzą razem nabój. Przy okazji ciekawostka o tej konkretnej amunicji do kb ppanc wz 35 - jej pocisk nie zawierał twardego rdzenia, jak to na ogół bywa w karabinowych pociskach przeciwpancernych. Był to zwykły ołowiany pocisk pokryty tylko cienkim stalowym płaszczem, ale wystrzeliwany z wyjątkowo dużą prędkością. Po trafieniu, ten miękki pocisk oddawał całą swoją energię (bez ryzyka rykoszetu - bo rozpłaszczał się i przywierał), powodując rozwarstwienie i pękanie pancerza, albo wręcz wybicie jego fragmentów do wnętrza pojazdu. Efekt osiągany był przy grubości pancerza do 40 mm z dystansu 100 m (15 mm z dystansu 300 m). Troszkę na podobnej zasadzie, ale z wykorzystaniem dużo większej energii (pocisk armatni wypełniony plastycznym materiałem wybuchowym, który przed eksplozją przyklejał się do pancerza) działały współczesne brytyjskie pociski przeciwpancerne typu HESH (High Explosive Squash Head), bardzo skuteczne przeciw najgrubszym stalowym pancerzom.
1 października 2021
Ładny komplecik. Przypuszczam Jurgen że koledze chodziło że pocisk tzw. czubek nabój jest wyprodukowany z 1937 roku i należy do kompletu. Osobiście wolę  okreslenie LUSKA + POCISK. Pozdrawiam 
Kustosz
1 października 2021
Nabój, nie pocisk. A poza tym ładny. 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.