OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
338 / 473
<
>
Służba Wywiadu Wojskowego (SWW) – służba specjalna właściwa w sprawach ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi dla obronności RP oraz bezpieczeństwa i zdolności bojowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, powołana na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2006 o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 687) i podległa Ministrowi Obrony Narodowej. SWW rozpoczęła działalność 1 października 2006 przejmując zadania rozwiązanych dzień wcześniej (30 września) Wojskowych Służb Informacyjnych.
Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) – służba specjalna właściwa w sprawach ochrony przed zagrożeniami wewnętrznymi dla obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i zdolności bojowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, powołana na podstawie Ustawy z dnia 9 czerwca 2006 i podległa Ministrowi Obrony Narodowej. Służba pełni rolę kontrwywiadowczą. SKW rozpoczęła działalność 1 października 2006. Dzień wcześniej (30 września 2006) zostały rozwiązane Wojskowe Służby Informacyjne.

W obu służbach otok jest ciemnogranatowy:
§ 29. 1. Czapkę rogatywkę nosi się razem z otokiem koloru granatowego lekko przechyloną w kierunku prawego ucha.
Źródło:
SWW
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20070400254
SKW
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20070400253

Dla SWW orzełek był wzoru państwowego od czasu jej utworzenia:
§ 7. 1. Funkcjonariusze na nakryciach głowy noszą wizerunek orła według wzoru ustalonego dla godła państwowego: 1) na czapkach rogatywkach i czapkach futrzanych — wykonany z metalu;
Wzór orzełka zmieniono w 2009 roku na wojskowy:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. Nr 40, poz. 254) wprowadza się następujące zmiany: 1) w § 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Funkcjonariusze na nakryciach głowy noszą wizerunek orła na zasadach i według wzoru ustalonego dla Wojsk Lądowych.”;
Źródło:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20091641313

Dla SKW orzełek był wzoru państwowego od czasu jej utworzenia:
§ 7. 1. Funkcjonariusze na nakryciach głowy noszą wizerunek orła według wzoru ustalonego dla godła państwowego: 1) na czapkach rogatywkach i czapkach futrzanych — wykonany z metalu;
Wzór orzełka zmieniono w 2011 roku na wojskowy:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego (Dz.  U. Nr  40, poz.  253) wprowadza się następujące zmiany:
2) w § 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Funkcjonariusze na nakryciach głowy noszą wizerunek orła według wzoru ustalonego dla Wojsk Lądowych.”;
Źródło:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20111620979

Na ostatnim zdjęciu screen z jednego z rozporządzeń z 2007 roku wprowadzających wzór państwowy orzełka na rogatywce dla SKW i SWW.
Data dodania: 9 października, 10:50
Datowanie przedmiotu: 2010
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Producent: Azet
Rozmiar: 56
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 65 razy od 9 października, 10:50
Reklama
Dodaj komentarz
9 października, 15:53
Co lepsze istnieją zielone berety z haftowanym orzełkiem państwowym. O tym będzie tu rozprawiane w niedalekiej przyszłości. Fakt, jest to jakiś smaczek w zbiorze i mozna troszkę historii przypisać.
9 października, 14:44
Kto coś takiego wymyślił? Orzełka państwowego do wojskowej czapki! Dobrze, że po czterech latach ktoś się zreflektował i oddał włąściwego orła.
Pomijają fakt, że takie służby nie powinny paradować w mundurach.
Ale za to gratka dla kolekcjonerów!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.