Dienstglas fzg 6x30 Feinmechanik GmbH

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
41 / 50
<
>
- Dienstglas - lornetka służbowa,
- fzg - 3-literowy kod producenta w czasie wojny,
- KF - smar,
- podziałka - obecna,
- H/6400 - klauzula zgodności podziałki z niemieckimi mapami (tysięczna artyleryjska), H - Heer,
- nr seryjny: 4675.

Począwszy od lat 1940-1941 nazwy producentów nie były zaznaczane na lornetkach i zostały zastąpione przez trzy literowe kody, aby zapobiec ustaleniu, gdzie urządzenie zostało wykonane - dla  Feinmechanik GmbH było to 'fzg' (fxx - czerwiec 1941). Przed wprowadzeniem 3-literowych kodów firma ta produkowała lornetki podpisując je "Feinmechanik Kassel". Jednak tak sygnowanych lornetek tego producenta jest bardzo mało.
Na temat samej firmy Feinmechanik GmbH nie znalazłem żadnej informacji.
Początkowo większość lornetek 6x30 była pokrywana sztuczną skórą syntetyczną o nazwie Vulkanite i malowana na czarno, ale w późniejszych latach okładziny ze sztucznej skóry zostały wycofane, a lornetki malowano czarną lub piaskową (Sandfarben) farbą EFE (EINHEITSFARBE EUROPAS lackiert).  
Lornetka mechanicznie sprawna. Jedena soczewka obiektywu nieznacznie rozwarstwiona na brzegu co nie wpływa na obraz. Jednak jest zabrudzona w środku przez co z prawej strony widoczne drobne punkty po wyostrzeniu obserwowanego obrazu. W lornetce zastosowano smar KF - Kalte Fett smar odporny na zimno: Busch -C-Fett (Calypsol W 11 fest) lub nowo wprowadzony Invarol; do -20°C (wprowadzony 27.05.1940). Kolejną odmianę smaru wprowadzono około w połowie 1942 r. Na tym etapie można zawęzić okres, w którym wyprodukowano lornetkę do przedziału czerwiec 1941 - okolice połowy roku 1942 (najpóźniej sierpień 1942). Muszle oczne niemal nienaruszone. Lewy jest nieznacznie ukruszony. Okładziny całe, wykonane ze sztucznej skóry. Malowanie na mostku odchodzi płatami. Trudno byłoby zachować lepszy stan. Na pokrywach przednich malowanie usunięte niemal całkowicie ale to już efekt działania użytkowników. Na górnych pokrywach próbowano usunąć kod producenta i słowo "dienstglas" co było częstą praktyką w armiach, które po wojnie użytkowały poniemieckie lornetki. Dość ciekawy okazał się pasek, który jest oryginalny i jest na nim kod producenta oraz rok produkcji. Producent sygnowany kodem 'emv' to Hertel & Reuss także z Kassel, który także produkował lornetki.
Hertel & Reuss był producentem instrumentów optycznych z siedzibą w Kassel w Niemczech. Firma została założona w 1927 roku przez Otto Hertela i Eduarda Reussa. Właścicielami Hertel & Reuss KG byli Eduard Reuss i jego dwaj synowie Gerhard Reuss i Helmut Reuss. W latach 70 firma zatrudniała około 400 pracowników, a jej produkty były eksportowane na cały świat. Głównymi wyrobami były wysokiej jakości lornetki, teleskopy oraz mikroskopy. W 1995 firma zbankrutowała i włączono ja do firmy Gerhardt. Obecnie pod marką  Hertel & Reuss produkowane są lornetki operowe.
Na pasku jest także liczba '42', która wskazuje na 1942 rok produkcji. Można więc powiedzieć, że lornetkę wyprodukowano najpewniej między styczniem, a sierpniem 1942 r.

 
Data dodania: 10 października 2021
Datowanie przedmiotu: 1942
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 93 razy od 10 października 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.