OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 33
<
>
- podziałka,
- nr seryjny: No18449 .

Początki firmy sięgają 1905 roku. Wtedy w Petersburgu otwarto warsztat optyczno-mechaniczny w Państwowej Hucie Obuchowa (Obukhov State Steel Plant). Powodem powstania tej produkcji były potrzeby armii: zarówno artyleria morska, jak i artyleria obrony wybrzeża wymagały nowych, zaawansowanych systemów celowniczych. W tym samy roku słynne niemieckie firmy Carl Zeiss i C.P. Goerz otworzyły swoje warsztaty w Rydze (wówczas było to miasto rosyjskie). Po wybuchu I wojny światowej przedsiębiorstwa zostały znacjonalizowane, przeniesione do Piotrogrodu i połączone. W 1916 roku na bazie zjednoczonych firm powstała pierwsza państwowa fabryka optyczna w Rosji - Państwowa Piotrogrodzka Fabryka Optyczna (State Petrograd Optical Plant ) GAU. W ciągu następnej dekady zakład ten, kilkakrotnie zmieniał swoją lokalizację: Woroneż, Perm, Podolsk, a ostatecznie Banki w dystrykcie Pawszino w regionie moskiewskim (dziś Krasnogorsk). W Podolsku istniała jako fabryka POZ (Подольский Оптический Завод - ПОЗ / Podolski Zakład Optyczny - POZ) w latach 1920-1928. Następnie jako Fabryka ZTM No19 w Krasngorsku istniała w latach 1929-1935. Później przemianowana na  Fabrykę  ZTM No69 w latach 1935-1941. Równolegle produkowała od 1939 do 1941 jako NKV No69. Ostatecznie w październiku 1941 przeniesiona została do Nowosibirska i produkowała pod nazwą NKV No69 Novosibirsk Instrument-making Plant (NPZ) . W lutym 1942 roku Ludowy Komisarz ds. Uzbrojenia ZSRR podjął decyzję o utworzeniu nowej fabryki na opustoszałym terenie Zakładu nr 69 Plant No. 69, ewakuowanego do Nowosybirska w 1941 roku. Stał się Zakładem Optycznym Związku Państwowego nr 393 State Union Optical Plant No. 393, później przemianowanym na Zakład Mechaniczny w Krasnogorsku.
Красногорский Механический Завод (Krasnogorskij Mechanicheskij Zavod, Krasnogorsk Mechanical Plant) mieszczą się w Krasnogorsku. Obecnie, obok LOMO w St Petersburgu, są jednym z największych producentów optyki w Rosji jak i na świecie.
Lornetka w średnim stanie zachowania. Brak jednej osłony od strony obiektywu. Okładziny całe. W znacznym stopniu wytarte malowanie. Podziałka w prawym okularze. Oryginalny pasek i deszczochron. Na dolnym mostku znajduje się numer 8059, który jest powtórzony (wydrapany) na dolnej pokrywie. Być może jest numer nadany przez armię. Etui stare, być może oryginalne.
Oznaczenia:
- lewa pokrywa:
  Г.У.В.П. - Главное управление военных приборов - Główny zarząd przyrządów wojskowych (organ wojskowy odpowiedzialny za zamówienia dla armii)
  ПОДОЛЬСКИй ОПТИЧЕС. ЗАВОД (Подольский Оптический Завод) - Podolskie Zakłady Optyczne
- prawa pokrywa:
   А. У. - Артиллерийское управление (?) - Zarząd (dowództwo?) artylerii
   ПРИЗМЕН. БИН. (призменный бинокль) - pryzmatyczna lornetka
   6* No18449 1928r - 6-krotne powiększenie, numer seryjny 18449, rok produkcji 1928

 
Data dodania: 17 października, 14:01
Datowanie przedmiotu: 1928
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 26 razy od 17 października, 14:01
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.