OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
54 / 76
<
>
S.P.J.P. (Société Parisienne Jumelles à Prismes) - firma wspominana jest z nazwy w dokumentach francuskiej armii z czasów I wojny światowej. O samej firmie nie ma wielu informacji.

Na pokrywie sygnatura MG - Ministère de la Guerre (Ministerstwo wojny). Lornetka odznacza się niezwykłym rozwiązaniem mechanizmu regulacji ostrości umieszczonym w obu okularach. Podczas regulacji ostrości pokrętłem okular nie obraca się. Rozwiązanie to nazywa się 'ruchem liniowym okularu' i po raz pierwszy opatentowany został przez Goerz'a. Jednak ten mechanizm jest charakterystyczny dla francuskich lornetek.

Lornetka ma pionowo usytuowane pryzmaty co decydowało o blisko siebie rozmieszczonych soczewkach obiektywu. Wynikalo to z patentu Zeissa z lat 1894-1909 na układ pryzmatów, z którym wiąże się ciekawa historia. Zaczyna się ona od projektu lornetki pryzmatycznej, której autorem był profesor Porro (później ten system układu pryzmatów przyjął nazwę od jego nazwiska). W 1892 Zeiss próbował opatentować system pryzmatów na drodze kradzieży. Jednak urzędnik patentowy znający profesora Porro osobiście rozpoznał wynalazek i udaremnił uznanie patentu. Prawnicy Zeissa nie odpuścili i skoro nie udało się opatentować samego systemu to przygotowali patent na ustawienie tego systemu w poziomie co z kolei wpływa na szerokie rozstawienie obiektywów lornetki, a to "poprawia percepcję obrazu" (‘improve stereo graphic perception’), a co za tym idzie zwiększa dokładność oceny odległości. Ten patent został przynany Zeissowi w 1894. Od tego momentu Zeiss masowo produkował lornetki w tym systemie, który zresztą jest dzisiaj najczęściej spotykanym systemem pryzmatów w lornetkach. Zeiss ściagał każdą próbę korzystania z patentu przez inne firmy. Szybko jednak inni producenci znaleźli lukę projektując system pryzmatów Porro pionowo co pozwalało ustawić obiektywy bliżej niż w projekcie Zeissa. Były to między innymi francuski Huet, angielski Ross czy rywal Zeissa Goerz, a także jak widac na zdjęciach powyżej Societe Parisienne Jumelles e Prismes. W 1909 patent Zeissa wygasł i pozostali producenci mogli produkowac lornetki z pryzmatami ułożonymi poziomo jednak nie od razu zrezygnowano z modeli z pionowo ułożonymi pryzmatami.



 
Data dodania: 22 października 2021
Datowanie przedmiotu: 1914 - 1918
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 60 razy od 22 października 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.