Zamki wójtowskie, komornicze i prokuratorskie.

Duże zdjęcie Zamki wójtowskie, komornicze i prokuratorskie.
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
48 / 58
<
>
Oprócz monumentalnych kaszteli, które najbardziej kojarzą się z typowym zamkiem krzyżackim, budowniczowie zakonni pobudowali ponad setkę budowli teoretyczni mniej okazałych. Od samego początku ich ranga miała być niższa oraz nie miały być klasztorami fortecami, w których zamieszkiwać miał konwent braci rycerzy. Możemy wyróżnić wśród nich kilka typów, w zależności od funkcji, wielkości oraz czasu powstania. Nie bagatelnym czynnikiem przy ich budowie było miejsce budowy, a ściślej rejon w którym je stawiano. Budowle miały też bardzo różne formy, część z nich budowano na planach regularnych podobnie jak kasztele, posiadały własne przedzamcza i kilka skrzydeł. Niektóre były  niewielkimi strażnicami, otoczonymi murami, a jeszcze inne były zintegrowane z umocnieniami miejskimi, a same zamki pełniły funkcje tylko stricte  administracyjne.
Spróbuję po krótce przedstawić kilka zamków charakterystycznych dla danego charakterystycznego według mnie typu.
Pierwszy typ to duże samodzielne budowle, niezintegrowane z systemem obronnym miasta, posiadające własne zaplecze gospodarcze w postaci rozległego przedzamcza. Tu możemy wyróżnić takie zamki jak Przezmark, Działdowo, Morąg, Nidzica, Grabiny Zameczek, czy Bytów.
Druga grupa to małe zameczki, posiadające jeden niewielki budynek główny i niewielkie zaplecze gospodarcze, np. Bezławki, Giżycko, Ełk, Pisz, Puck czy Nowy Jasiniec.
Grupa trzecia to budowle bezpośrednio zintegrowane z systemem obronnym miasta, gdzie stanowi ono tez zaplecze gospodarcze zamku. Tu możemy wyróżnić zamki w Nowem nad Wisłą, Lęborku, czy Kętrzynie.

Wizerunki tych budowli są moimi wyobrażeniami o ich wyglądzie, opartymi o plany elewacji różnych zamków opublikowanych w monografii Conrada Steinbrechta - Die Baukunst des Deutschen Ritterordens in Preussen  ein Heimat-Ausweis der Deutschen im Osten.


 
Data dodania: 3 listopada 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 107 razy od 3 listopada 2021
Reklama
Dodaj komentarz
3 listopada 2021
Polityka Panie, polityka. Tak naprawdę, to jak zwykle sami sobie zrobiliśmy ku ku, choć na usprawiedliwienie może być jednak fakt, iż zapraszanie obcych wojaków do rozwiazywania własnych problemów było w tamtym czasie typowe i powszechne. Inni władcy, jednak przewaznie mieli na tyle rozumu, że w sytuacji zbytniego rozpanoszenia się "gości" interweniowali dość szybko, to nasz Konradek był trochę krótkowroczny. Krzyżacy mieli zaś Hermana von Salza, gościa przebiegłego i wpływowego, który to wymyslił sobie, że utworzy sobie państwo kościelne na terenach pogańskich, czemy przyklasnął owczesny papież.. Z poczatku mieli ich tylko nawracać, ale tamci nie bardzo chcieli być nawracani. Krucjaty bliskowschodnie były coraz bardziej problematyczne, drogie i niepewne. Tu było stosunklowo blisko, dużo taniej i łatwiej walczyć z "dzikusami". Rzeczywistośc okazała się nie taka radosna, ale to już inna bajka.
Kustosz
3 listopada 2021
Gospodarzami i organizatorami byli dobrymi, tylko troche zbyt agresywni. Nie mówię że inni im nie dorównywali czy nawet prześcigali bo takie to były czasy, jednak trzeba pamietać że byli zakonem i przybyli na zaproszenie więc jakby dość niegrzeczni goście -zakonnicy.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.