Zamki wójtowskie, komornicze i prokuratorskie.

Duże zdjęcie Zamki wójtowskie, komornicze i prokuratorskie.
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
48 / 58
<
>
Oprócz monumentalnych kaszteli, które najbardziej kojarzą się z typowym zamkiem krzyżackim, budowniczowie zakonni pobudowali ponad setkę budowli teoretyczni mniej okazałych. Od samego początku ich ranga miała być niższa oraz nie miały być klasztorami fortecami, w których zamieszkiwać miał konwent braci rycerzy. Możemy wyróżnić wśród nich kilka typów, w zależności od funkcji, wielkości oraz czasu powstania. Nie bagatelnym czynnikiem przy ich budowie było miejsce budowy, a ściślej rejon w którym je stawiano. Budowle miały też bardzo różne formy, część z nich budowano na planach regularnych podobnie jak kasztele, posiadały własne przedzamcza i kilka skrzydeł. Niektóre były  niewielkimi strażnicami, otoczonymi murami, a jeszcze inne były zintegrowane z umocnieniami miejskimi, a same zamki pełniły funkcje tylko stricte  administracyjne.
Spróbuję po krótce przedstawić kilka zamków charakterystycznych dla danego charakterystycznego według mnie typu.
Pierwszy typ to duże samodzielne budowle, niezintegrowane z systemem obronnym miasta, posiadające własne zaplecze gospodarcze w postaci rozległego przedzamcza. Tu możemy wyróżnić takie zamki jak Przezmark, Działdowo, Morąg, Nidzica, Grabiny Zameczek, czy Bytów.
Druga grupa to małe zameczki, posiadające jeden niewielki budynek główny i niewielkie zaplecze gospodarcze, np. Bezławki, Giżycko, Ełk, Pisz, Puck czy Nowy Jasiniec.
Grupa trzecia to budowle bezpośrednio zintegrowane z systemem obronnym miasta, gdzie stanowi ono tez zaplecze gospodarcze zamku. Tu możemy wyróżnić zamki w Nowem nad Wisłą, Lęborku, czy Kętrzynie.

Wizerunki tych budowli są moimi wyobrażeniami o ich wyglądzie, opartymi o plany elewacji różnych zamków opublikowanych w monografii Conrada Steinbrechta - Die Baukunst des Deutschen Ritterordens in Preussen  ein Heimat-Ausweis der Deutschen im Osten.


 
Data dodania: 3 listopada
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 104 razy od 3 listopada
Reklama
Dodaj komentarz
3 listopada
Polityka Panie, polityka. Tak naprawdę, to jak zwykle sami sobie zrobiliśmy ku ku, choć na usprawiedliwienie może być jednak fakt, iż zapraszanie obcych wojaków do rozwiazywania własnych problemów było w tamtym czasie typowe i powszechne. Inni władcy, jednak przewaznie mieli na tyle rozumu, że w sytuacji zbytniego rozpanoszenia się "gości" interweniowali dość szybko, to nasz Konradek był trochę krótkowroczny. Krzyżacy mieli zaś Hermana von Salza, gościa przebiegłego i wpływowego, który to wymyslił sobie, że utworzy sobie państwo kościelne na terenach pogańskich, czemy przyklasnął owczesny papież.. Z poczatku mieli ich tylko nawracać, ale tamci nie bardzo chcieli być nawracani. Krucjaty bliskowschodnie były coraz bardziej problematyczne, drogie i niepewne. Tu było stosunklowo blisko, dużo taniej i łatwiej walczyć z "dzikusami". Rzeczywistośc okazała się nie taka radosna, ale to już inna bajka.
Kustosz
3 listopada
Gospodarzami i organizatorami byli dobrymi, tylko troche zbyt agresywni. Nie mówię że inni im nie dorównywali czy nawet prześcigali bo takie to były czasy, jednak trzeba pamietać że byli zakonem i przybyli na zaproszenie więc jakby dość niegrzeczni goście -zakonnicy.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.