Maska ARS do aparatu Fenzy'ego

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 26
<
>
Jest to jedyna maska w mojej kolekcji, która jest tak skrajnie rzadka, że nawet jej nazwa nie jest mi znana. Została wyprodukowana w 1929 roku przez zakłady W. W. S. P. (Wojskowa Wytwórnia Sprzętu Przeciwgazowego). Używana była wraz z aparatami tlenowymi francuskiej firmy Fenza. Bazuje ona na konstrukcji wz. 24, z którą współdzieli impregnowaną, materiałową część twarzową. Najważniejszą różnicą pomiędzy obiema maskami jest inna komora zaworów (z zaworem wdechowym i wydechowym w wz. 24 i dwudrożna w masce do aparatu Fenzy) oraz brak kanałów kierujących świeże powietrze na szkła okularów w masce od aparatu Fenzy. Zmodyfikowana konstrukcja jest zdecydowanie bardziej kompaktowa, ponieważ nowa komora jest prawie dwukrotnie mniejsza od oryginalnej. Aparat tlenowy Fenzy wszedł to użycia w drugiej połowie lat '20 i używany był prawdopodobnie również w latach '30 ubiegłego wieku. Cały zestaw przeznaczony był dla oddziałów wojsk chemicznych, które miały dokonywać falowych ataków gazowych. Stężenie w tym przypadku było tak wysokie, że zwykła maska filtracyjna nie mogłaby stanowić wystarczającej ochrony. Na świecie zachowały się prawdopodobnie 4 egzemplarze opisanej maski.
Data dodania: 12 listopada 2021
Datowanie przedmiotu: 1929
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 123 razy od 12 listopada 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
12 listopada 2021
Gratulacje! Fant pierwsza klasa
12 listopada 2021
Dziękuję. Trafiłem ją zupełnym przypadkiem, miałem dużo szczęścia.
Kustosz
12 listopada 2021
Rewelka. Gratuluje fanta.
12 listopada 2021
Gratuluję takiej zdobyczy !
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.