OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
18 / 39
<
>
- podziałka,

- nr seryjny: Nr 300586.



Firma znajduje się w Rathenow (północny-zachód od Berlina). Została założona około roku 1800 przez pastora Johann Heinrich August Duncker i produkowała szkła/soczewki do okluarów. Przekazał firmę w 1824 roku synowi Eduardowi Duncker. Ten z kolei nie mając dzieci przekazał firmę siostrzeńcowi Emilowi Busch w 1845 roku. Do tego czasu firma figurowała pod nazwą "Optische Industrie-Anstalt, Rathenow". Emil Busch dołączył do firmy pięć lat wcześniej po studiach optyki i handlu. Sprzedał spółkę 22 października 1872 roku tworząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Firma została następnie przemianowana na "Rathenower Optische Industrie Anstalt (dawniej Emil Busch) AG", a Busch stał się jednym z dyrektorów. Nazwę zmieniono ponownie 14 sierpnia 1908 roku na "Emil Busch AG Optische Industrie". Podczas II wojny światowej, nazwą kodową spółki było cxn wprowadzone w marcu 1941. Podczas IIWS Zeiss stał sie głównym akcjonariuszem firmy. Po II wojnie światowej nazwa fabryki, znajdującej się w sowieckiej strefie okupacyjnej, została zmieniona na "Rathenower Optische Werke GmbH", a od 1948 na "VEB Rathenower Optische Werke". Później stała się częścią zakładów Zeiss pod nazwą "VEB Carl Zeiss Jena" w NRD. Jednocześnie właściciel założył firmę równoległą w Getyndze (RFN) w 1949 roku, a nazwa zmieniła się ponownie w 1953 roku na "Emil Busch GmbH, Göttingen".

Lornetka posiada rzadziej spotykane papierowe okładziny. W lornetce znajduje się podziałka. Wyskalowana co 10 (40 30 20 10 0 10 20 30 40). W późniejszych latach wojny zmieniła się.

Na korpusie widnieje oznaczenie R.F.V. 5262. R.F.V. oznacza Reichsfinanzverwaltung. Reichsfinanzverwaltung, zwany także Reichssteuerverwaltung, był w latach 1919-1945 scentralizowaną administracją w Rzeszy Niemieckiej, odpowiedzialną za ustalanie i pobieranie podatków. Numer 5262 jest numerem inwentaryzacyjnym instytucji.
Data dodania: 12 listopada 2021
Datowanie przedmiotu: 1930 - 1940
Miejsce pochodzenia: Prusy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 108 razy od 12 listopada 2021
Reklama
Dodaj komentarz
13 listopada 2021
Dzięki. Półżartem mógłbym powiedzieć, że prawie zarumieniłem się. Fajna sprawa gdy przedmiot ma jakieś oznaczenia lub ślady użytkowania pozwalające przybliżyć trochę historii lub przynajmniej domniemać jak powstały jakieś uszkodenia.
Kustosz
13 listopada 2021
Zawsze ogromny szacun dla solidnie wykonanej roboty kolekcjonerskiej. Porzadne zdjęcia, solidny opis no i same zbiory ciekawe.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.