Londyn - Boudika/Budyka i jej córki (1980)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 14
<
>
królowa Icenów zamieszkujących wschodnią Brytanię. Przewodziła powstaniu przeciwko Imperium Rzymskiemu w latach 60–61. Uznawana za symbol walki o wolność i bohaterkę ludową Wielkiej Brytanii.Postawiony został pomnik Boudiki, przedstawiający ją na rydwanie wraz z dwiema córkami. Stoi do dzisiaj przy moście Westminsterskim i jest jednym z najbardziej znanych symboli Londynu.

To rydwan zaprzężony w dwa konie, na nim stoi królowa plemienia celtyckiego i jej dwie córki przycupnięte przy niej po obu stronach. Trzyma włócznię w prawej ręce a lewą ma uniesioną - żadna z postaci nie powozi, konie wyrywają się stając dęba. Pojazd jest wzorowany na rzymskich rydwanach, bo chodzi o przywództwo powstania przeciwko Imperium Rzymskiemu na wyspach.Boudica została przyjęta przez sufrażystki jako jeden z symboli kampanii na rzecz praw kobiet.
Data dodania: 21 listopada, 18:25
Datowanie przedmiotu: 1980
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 21 razy od 21 listopada, 18:25
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
21 listopada, 22:30
To nie świadomość, to ciekawostki którymi można raczyć gości podczas rodzinnych imprez gdy zaczynają już męczyć gospodarzy. :D
Kustosz
21 listopada, 22:12
A rzeczywiście! Na polskiej wersji też jest to zdanie: 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower dla uhonorowania 60-letniego panowania Elżbiety II.
Dzięki Jurgen, że szerzysz tę
świadomość!
Kustosz
21 listopada, 21:18 , edytowany: 21 listopada, 21:21
Tak podaje polska wersja hasła na Wikipedii. Anglojęzyczna już mówi trochę inaczej a wręcz uściśla że wieża nazywała sie poprostu Clock Tower do 2012 którybył rokiem jubileuszowym dla Królowej Elżbiety i od tego roku wieża przyjęła jej imię. Ostatecznie sami brytyjczycy mówią i uważają iż Big Ben to sam zegar.
Kustosz
21 listopada, 20:35
Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen’s Tower (z ang. Wieża św. Stefana), zwanej również The Clock Tower (ang. „Wieża Zegarowa”), należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara oraz samej wieży.
Kustosz
21 listopada, 20:08
A no właśnie... Pytałem celowo o wieżę albowiem Big Ben to nazwa samego zegara. :) 
Kustosz
21 listopada, 19:51
Podobno zwyczajowa nazwa pochodzi od imienia Benjamina Caunta, popularnego w owym czasie boksera wagi ciężkiej. :-)
21 listopada, 19:20
W Lądku jest tylko jedna wieża na Borówkowej Górze. niem. Heidelkoppe, cze. Borůvková. :)
Kustosz
21 listopada, 19:00
He, he, też  ciekaw jestem kto odpowie poprawnie :-)
Kustosz
21 listopada, 18:31
I podchwytliwe pytanie- zagadka. Jak się nazywa wieża w tle? :)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.