Zamki niższej rangi - Bezławki

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
55 / 58
<
>
Na niewielkim morenowym wyniesieniu na styku Warmii i Mazur, na przełomie wieku XIV i XV Krzyżacy zbudowali niewielki zameczek ( ordensburg Bäslack). Właściwości obronne tej „fortecy” były niewielkie, ale zawsze jednak miała szansę oprzeć się jakimś niewielkim oddziałom zwiadowczym Litwinów, czy Polaków. Zresztą zamek w Bezławkach nie miał opierać się długotrwałym oblężeniom, miał być siedzibą urzędnika rangi komornika, niewielką strażnicą na granicy z biskupią częścią Państwa Zakonnego i zarazem bazą wypadową dla wypraw odwetowych na Litwę. Komornik w Bezławkach podlegał bezpośrednio prokuratorowi w Kętrzynie, który to z kolei był podległym komtura w Bałdze, a okresowo w Rynie. W roku 1402 w zamku przetrzymywano Świdrygiełłę, brata Władysława Jagiełły, a wcześniej bo w 1398 przebywał w nim … lew afrykański, podarunek księcia Witolda dla Wielkiego Mistrza Konrada von Jungingena. Lew później powędrował do zwierzyńca na zamku w Sztumie.
Sam zamek składał się z niewielkiego budynku głównego o wymiarach 26x12m, niepodpiwniczonego, mającego trzy kondygnacje, w których przyziemie było gospodarcze, piętro mieściło niewielka kaplicę i pomieszczenia urzędnicze, a poddasze magazyny żywności i oczywiście jak we wszystkich innych zamkach okienka strzelnicze. Całe założenie otoczone niewysokim murem miało wymiary 53x39m, czyli tyle co niektóre starsze kasztele, posiadało umocnioną bramę i dwie niewielkie baszty narożne oraz dwie półotwarte basteje w linii murów. Zamek nie odegrał większej roli w wojnach polsko-krzyżackich w XVw.
W 1513 roku budowlę przebudowano na kościół, a na dziedzińcu urządzono cmentarz. Od strony zachodniej, w 1726r do głównego budynku dobudowano prostokątną, czterokondygnacyjną wieżę, a od wschodu zakrystię. Kościół obecnie pełni rolę katolickiego kościoła parafialnego dla filii parafi w Wilkowie.
Mimo przebudowy na kościół, jest najlepiej zachowanym małym zamkiem krzyżackim.

Plany na podstawie rysunków Conrada Steinbrechta - Die Baukunst des Deutschen Ritterordens in Preussen  ein Heimat-Ausweis der Deutschen im Osten.
Aksonometria moja z 1992r
 
Data dodania: 2 grudnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 110 razy od 2 grudnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.