Najmniejsze zamki krzyżackie.

Duże zdjęcie Najmniejsze zamki krzyżackie.
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
54 / 58
<
>
Oprócz potężnych, jak na warunki średniowieczne zamków konwentualnych, z których część uchodziła właściwie za nie do zdobycia jak na warunki wieku XIV, krzyżaccy budowali niewielkie zameczki i dwory obronne, które miały spełniać zasadniczo role siedzib urzędników administracyjnych niższego rzędu. O ile zamki konwentualne w większości mieściły urzędy komturów ewentualnie wójtów, a mniejsze od nich, ale też dobrze umocnione zamki wójtowskie budowane były dla wójtów i prokuratorów, powstało kilkadziesiąt  niewielkich murowanych, lub nawet murowano – drewnianych budowli, które tak naprawdę walorów obronnych zbyt wielu nie posiadały, nawet jak na owe czasy. Były siedzibami lokalnych mistrzów tzw. rybickich (fischmeister), odpowiedzialnych za gospodarkę rybacką na danym terenie, leśnych (waldmester), odpowiedzialnych za pozyskiwanie drewna i zwierzyny łownej oraz część z nich prokuratorów niezbyt zamożnych rejonów Państwa Zakonnego. Kilka z takich zameczków przetrwało do naszych czasów, większość znacznie przebudowana, gdzie trudno dzisiaj dopatrzyć się w nich krzyżackich budowli. Mamy zachowane zamki w Bezławkach – przebudowany na kościół, w Giżycku – obecnie hotel, w Ełku – kiedyś więzienie, teraz jest remontowany. Dla tych budynków jest szansa, że przetrwają dziesięciolecia. Zostało jednak kilka ruin, jak na przykład arcyciekawy zamek w Nowym Jasińcu, który jeżeli nie będzie odrestaurowany w najbliższym czasie, to po prostu rozsypie się i zniknie (ostatnio prowadzony jest w nim remont).
    
Plany na podstawie rysunków Conrada Steinbrechta - Die Baukunst des Deutschen Ritterordens in Preussen  ein Heimat-Ausweis der Deutschen im Osten.
 
Data dodania: 6 grudnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 114 razy od 6 grudnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
9 grudnia 2021
"Wiekopomny" serial przyczynił się jednak do uwiecznienia jednostki w śwadomości suwerena.:)
Kustosz
9 grudnia 2021
Także gratuluję! I mam nadzieję, że 1 Brygada Pancerna, którą niestrudzenie przybliżasz, też doczeka sie podobnego uhonorowania (bo poza "Czterema pancernymi..." był to kawał arcyciekawej, chociaż do niedawna mocno zakłamanej historii).
8 grudnia 2021
O kurcze nie zauważyłem.
Dzięki bardzo za ciągłe wsparcie. Niestety powoli zbliżam się do końca opowieści o krzyżackich warowniach, ale obiecuje, że będę zamieszczał sukcesywnie nowe rysunki do prezentowanych elewacji, w miarę ich powstawania.
Pozdrawiam Jerzy
Kustosz
8 grudnia 2021
Gratuluję banera na stronie głównej. Zaslużonego zdecydowanie.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.