Czołg średni T-34-85 z armatą D5T

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
28 / 43
<
>
Po przykrych doświadczeniach bitwy pod Połzuchami, gdzie 1 Pułk Czołgów poniósł dotkliwe straty z powodu złego wyszkolenia załóg (o złym dowodzeniu nie wspominano, bo…), dowództwo Armii Polskiej na wschodzie podjęło decyzje o utworzeniu specjalnej jednostki do szkolenia czołgistów. Jednostkę sformowano 7 maja 1944r, a siedzibę miała początkowo w Berdyczowie (dzisiejsza Ukraina), a od września  już Polsce. Z uwagi iż stany etatowe i sprzętowe 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte były już pełne, czołgistów szkolono dla właśnie powstającego 1 Korpusu Pancernego, i dla nowopowstających jednostek artylerii samobieżnej. Na podstawie relacji frontowych, poziom wyszkolenia załóg opuszczających tą szkołę był niezły, jak na warunki frontowe. Niestety beznadziejne dowodzenie generała alkoholika Waltera w walkach pod Budziszynem, doprowadziło do hekatomby ofiar wśród załóg i straty ogromnej liczby sprzętu pancernego. Późniejsze straty osobowe w 1 brygadzie uzupełniano, też adeptami szkoły, ale wiekszośc otrzymanych osiemdziesiatekpiątek dostarczono do brygady razem z załogami sowieckimi.
Pułk na swoim stanie miał oprócz wysłużonych T-34-76, nowsze T-34-85, z których co najmniej 2 były w najstarszej wersji z działem D5T. Czołgi te otrzymano początkowo z „nadwyżki” maszyn dostarczonych 1 Brygadzie Pancernej, gdy po przejściu brygady na system batalionowy było w niej o 5 maszyn za dużo. Ile łącznie maszyn tego typu  było w posiadaniu Polaków, nie mam danych.
Prezentowany czołg jest z partii wyprodukowanej w fabryce nr.112 Gorkim w miesiącach styczeń – luty 1944r. Ciekawostką jest brak charakterystycznych uszu do podnoszenia wieży. Zdjęcie prawdopodobnie powojenne, zamieszczone w monografii Roberta Michulca, poświęconej T-34.

Zestaw ARK Models 35044 1:35 (część wyposażenia z innych modeli)
Ps. Zestaw bardzo słaby, odlewy zalane plastikiem, części źle spasowane, słabe odwzorowanie szczegółów.
 
Data dodania: 14 grudnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 153 razy od 14 grudnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
15 grudnia 2021
Dzięki piękne.
Innych wyrobów tej akurat firmy nie polecam, mimo, że troche się ich ostatnio pojawiło. Jeżi ktoś lubi T-34, to polecam też rosyjskie i tanie, ale nowe Zvezdy.
Kustosz
14 grudnia 2021
Jak na tak słaby model to wyciągnąłeś z niego bardzo dużo więc się podoba a opis to już mistrzostwo.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.