OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
44 / 54
<
>
Kask szturmowy wz.76 z przyłbicą z pleksi. (Wg.ksiazki "Walki uliczne w PRL 1956-1989" kaski ochronne z osłoną twarzy (przyłbicą) pojawiły się po grudniu 1970 roku gdy okazało się że kask motocyklowy i gogle przeciwchemiczne to za mało.  Z tego powodu w środowisku kolekcjonersko-rekonsyrukcyjnym zaczęto je umownie określać jako "kask wz.71". Nazwa jest oczywiście błędna. ). Wykonany z kompozytu szklanego  na bazie kasku motocyklowego (popularnego "orzeszka"). Powszechnie używany do połowy lat 80. Tym nie mniej - pojedyncze egzemplarze kasków wz.76 doczekały w Policji  i Służbie Więziennej  XXI wieku.  Kask szturmowy wyposażony w podnoszoną przyłbice oraz zamontowaną z tyłu osłonę karku powstał na bazie  kasku milicyjnego motocyklowego  robiono  w różnych wersjach od lat 60 przez kolejne  20 lat. Wprowadzony w 1976r ale większą ilość sztuk wprowadzono dopiero w 1977 roku i dopiero wtedy kaski z przyłbicą stały się powszechne. Choć  dziś wygląd tego kasku jest zabawny - na przełomie lat 70 i 80 Milicjanci ubrani w te kaski robili olbrzymie wrażenie psychologiczne. Zarówno kibice którzy "dymili" w Czestochowie w 1980 roku podczas meczu Pucharu Polski Legia Warszawa -Lech Poznań, jak i strajkujących robotnicy w grudniu 1981 roku mówią o "kosmicznym" wyglądzie ZOMOwców.  Kask  jednak mimo modyfikacji nie był w żaden sposób przystosowany do walk ulicznych. Mocowania przyłbicy do czerepu było źle opracowane, wyłamywały się plastikowe czpienie blokujące zębatki w czerepie  tak, że osłona opadała ( pary zębatek mających blokować się w zadanym położeniu poruszały się razem nie zazębiając )bezwładnie na  nosy .  Z tego powodu na czerepach kasków noszono gumowe gogle przeciw chemiczne które miały uniemożliwić opadnie przyłbicy i trzymać ja w jednym miejscu. Innym sposobem było po prostu demontowanie jej, albo odchylenie maksymalnie do tyłu. Osłona karku wykonana ze skóry nie podsiała żadnych elementów amortyzujących. 
Kask nigdy nie używany  widać po fasunku , typowy leżak półkowy na jakimś komisariacie. Pleksi przyłbicy przyciemniała . Czerep posiada obicia i ubytki farby.
Stan magazynowy
 
Data dodania: 18 grudnia 2021
Datowanie przedmiotu: 1976 - 1980
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 119 razy od 18 grudnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.