Zamki niższej rangi – Nowy Jasiniec

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
56 / 58
<
>
Maleńki, prawie miniaturowy zamek w Nowym Jasińcu (niem. Jaschnitz) wybudowano po roku 1392 jako siedzibę prokuratora, podległego komturowi tucholskiemu. Był najdalej na południe wysuniętym zamkiem krzyżacki na Pomorzu. Nawet jak na siedzibę urzędnika niskiej rangi, był naprawdę wyjątkowo mały. Dom główny na planie prostokąta o wymiarach 12,8 x 22,6m otoczony był wokół parchamem i wraz z niewielkim przedzamczem ulokowano go na półwyspie jeziora i oddzielono od lądu dwoma przekopanymi fosami. Dzięki temu wzmocniono nieco obronność całego założenia. Zamek jednak nie miał spełniać roli wysuniętej twierdzy, lecz tylko nadgranicznej strażnicy, ale przede wszystkim był siedzibą urzędnika. Architektura samej budowli była również niespecjalnie wyszukana. Prosty budynek na planie prostokata, gdzie ściany szczytowe wieńczyły trójkątne szczyty. Posiadał trzy kondygnacje i piwnicę, a przed wejściem wybudowano niewielką, prostokątną  więżę bramną. Przez całą elewację wkoło biegł prosty fryz w kształcie podłużnej blendy, poddasze zaś wyposażono w strzelnice przystosowane do długich kusz, czy nawet wprowadzanej, jeszcze prymitywnej broni palnej.  Wymurowano go w połowie z polnych kamieni, a w połowie z cegły. Możliwe jednak, że ostania kondygnacje strychową wykonano z w technice ściany ryglowej (pruskiego muru). Otwory okienne wieńczyły łuki odcinkowe, co było charakterystyczne dla budowli krzyżackich końca wieku XIV.
Zamek w czasach krzyżackich spłonął dwukrotnie, w roku 1414 i 1433. Budowle odbudowano w roku 1449 na siedzibę starostwa. Po pierwszym rozbiorze Prusacy przekształcili zamek w zbór ewangelicki, po czym od 1846 budowla pozostaje w ruinie.

Plany na podstawie rysunków Conrada Steinbrechta - Die Baukunst des Deutschen Ritterordens in Preussen  ein Heimat-Ausweis der Deutschen im Osten.
Aksonometria moja z 1992r
 
Data dodania: 18 grudnia 2021
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 95 razy od 18 grudnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
18 grudnia 2021
A dziękuję. Będzie jeszcze jeden większy o którym bym o mało zapomniał. Stoi sobie dumnie do dzisiaj i cieszy oko.
Kustosz
18 grudnia 2021
Mały ale wdzięczny... :) Super, jak zwykle.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.