Feldgendarme z 4. Panzer Division.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
53 / 94
<
>
Żandarm w stopniu unterfeldwebla z Feldgendarme Trupp 84. (mot). z 4. Dywizji Pancernej- Kurlandia, lato/ jesień 1944. 

Podoficer Żandarmerii Polowej ubrany w mundur sukienny z naciągniętym płaszczem dla motocyklistów. Na głowie nosi czapkę polową wzoru 43., a na nogach buty marszowe. Jego oporządzenie stanowi jedynie pas główny z kaburą broni krótkiej oraz puszka z maską przeciwgazową troczoną na piersi co było regulaminowym sposobem jej noszenia przez żołnierzy- motocyklistów.  . Na czapce gogle przeciwpyłowe. Żandarm kieruje ruchem przy pomocy lizaka na posterunku drogowym. O jego czynnej służbie na posterunku świadczy ryngraf służby na piersi. Uzbrojony jedyni w pistolet P38.Feldgendarmetrupp  84. (mot) był utworzony zgodnie z KStN 2033b z 1.03.1942 roku. Był to pododdział typu b i posiadał etatowo 16 motocykli z czego 4 z bocznym wózkiem, 14 lekkich, osobowych pojazdów terenowych (Kubelwagen) oraz jedną 1.5 tonową ciężarówkę. Stan osobowy to 3 oficerów, 58 podoficerów i trzech żołnierzy korpusu szeregowych. Uzbrojenie według etatów to 43 karabiny (kar98k), 21 pistoletów, 4 pistolety maszynowe i dwa karabiny maszynowe (bez etatowej obsługi).Figura w skali 1/6 wyprodukowana przez Dragon Models Ltd. Zestaw z pudełka z drobnymi przeróbkami.
Data dodania: 29 grudnia 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 111 razy od 29 grudnia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
29 grudnia 2021
Naprawiacz- dziękuję i pozdrawiam. Orlos52- Dziękuję, choć wolę nie doprowadzać ludzi do stanu w którym są niemowami.  Vipoka, wiesz, to wszystko wyglądało pieknie na papierze, w realu wyglądało różnie. Poza wszystkim ta armia działała bardzo sprawnie na początku wojny, gdy podbijano mniejsze państwa i gdy zapanowała euforia po podbiciu Francji która w tamtym czasie wydawała się być niepokonaną, głównie z powodu dużej i dobrze uzbrojonej armii. Tutaj jednak z jednej strony zawiodły a drugiej zwyciężyły koncepcje użycia różnych rodzajów wojsk. Po pierwszych niepowodzeniach na wschodzie zaczęły się problemy z dezercjami, z logistyką, z morale i wiele innych. Koncepcja użycia wojsk szybkich w natarciu się sprawdziła ale wyszły braki w koncepcjach wojny defensywnej. A wysoka mechanizacja Wehrmachtu była czystą utopią wykreowaną przez propagandę.
29 grudnia 2021
Brak słów. Podziwiam. :)
Kustosz
29 grudnia 2021
Bardzo ciekawe! W sumie pokazujesz, że organizacja i logistyka naprawde na najwyższym poziomie tzn. tej armii...
29 grudnia 2021
Dobrze,że Ci się chce! Pozdrawiam.
Kustosz
29 grudnia 2021
Dziękuję bardzo. Elementy ryngrafu w kolorze żółtawym czyli: napis "Feldgendarmerie", orzeł narodowy i dwa "guziki" były malowane specjalną farbą fluorescencyjną. Jeżeli się dobrze naświetliły w ciągu dnia to w ciemności świeciły łagodnym żółto- zilonkawym światłem.
Kustosz
29 grudnia 2021
Wielki szacun za to co i jak to robisz!
Wybacz za głupie pytanie, ale czy ten ryngraf miał też taką funkcję odblasku? :)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.