Opaska zaciskowa typu Esmarcha

Duże zdjęcie Opaska zaciskowa typu Esmarcha
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
69 / 70
<
>
Opaska zaciskowa typu Esmarcha przeznaczona do tamowania silnych krwotoków z kończyn. Nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego lekarza Friedricha von Esmarcha, który po raz pierwszy zastosował podobną. W Polsce nazywano w ten sposób opaski zaciskowe wykonane z gumy. Model widoczny na zdjęciu ma formę gumowego węża, z metalową kotwiczką na jednym z końców. Jedna sztuka opaski zaciskowej (dowolnego typu) powinna znajdować się w każdej apteczkace i torbie sanitarnej używanej przez drużyny medyczno-sanitarne Oddziałów Samoobrony.
Data dodania: 1 stycznia 2022
Datowanie przedmiotu: 1960 - 1980
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 60 razy od 1 stycznia 2022
Reklama
Dodaj komentarz
6 stycznia, 00:08
Jakub, dzięki za komentarz. Co do innych PRL-owskich opasek, mam też jedną taką wzorowaną na Singerze w swojej kolekcji. Faktycznie sprawia wrażenie najskuteczniejszej spośród podobnych wyrobów z tamtego okresu. A jeśli chodzi o radzieckiego żguta, bo też jednego posiadam, zawsze się zastanawiałem, jaka była skuteczność użycia takiej opaski przez żołnierza na polu walki. Pozdrawiam!
29 grudnia, 16:43 , edytowany: 29 grudnia, 16:44
W sumie taka opaska bardziej zadziała jako staza żylna (podobna jaka jest używana do pobierania krwi), żyły zaciśnie, tętnice już niekoniecznie. Podobnie jak radziecki żguty. Dobre i działające opaski uciskowe z okresu PRL były parciane, albo z drewnianym krępulcem, albo z zaciskiem, wzorowane na amerykańskich Singerach z II wojny światowej. Dobrze, że to już obiekt historyczny i nie zależy od niego czyjeś życie.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.