Maska SzM-41M (ÜschM-41-M)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
46 / 75
<
>
Po wprowadzeniu do produkcji maski SzM-1 (okolice 1939r.) jej nietypowa jak na tamte czasy konstrukcja (w pełni gumowa, kapturowa część twarzowa, kanaliki doprowadzając świeże powietrze na szkła okularów, zawór wdechowy i wydechowy umieszczone w jednej komorze zaworów) została uznana jako perspektywiczna i podatna na modernizacje. W przeciągu pierwszych 3 lat po zakończeniu II Wojny Światowej jej produkcja została zaprzestania na rzecz SzM-41, która była jej nieznaczną modernizacją. Do głównych zmian należał sposób mocowania komory zaworów oraz zintegrowanie kanałów Tissot'a z częścią twarzową. W ramach ciągłych prac rozwojowych nad rodziną 'Szliem-masek' (Шлем Маска - maska kapturowa) po upływie kolejnej dekady do służby wprowadzony został model znany jako SzM-41M. Łatwo można go odróżnić od poprzednich modeli przez dużo większą komorę zaworów z podwójnym zaworem wydechowym oraz charakterystycznym przetłoczeniem na całym obwodzie, który służył do zakładania ochronnego „kołnierza” na rurę (element zestawu PRW używanego przez wyspecjalizowane jednostki wojsk chemicznych i rakietowych). Ostatni raz maska zmodernizowana została na początku lat '60 do wersji SzM-41Mu. W tym przypadku jedyną różnicą było zmienienie form odlewniczych, dzięki czemu guma maski stała się cieńsza i bardziej elastyczna. Można je rozpoznać dzięki obecności bukwy ''у '' przy oznaczeniu rozmiaru. Przez cały okres użytkowania maski rodziny SzM-41 (1939 – ok. 1991!) kompletowane były łącznie z kilkunastoma rodzajami filtropochłaniaczy. Do najpopularniej stosowanych zaliczyć można EO-12 i -16 (w kompletach wojskowych, np. RSz-4) oraz cywilne Strieła i FG(P)-130 (D2gu). Maski tej serii były produkowane licencyjnie lub nielicencyjnie w m. in. Polsce, Czechosłowacji, Chinach, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Związek Radziecki wyeksportował również znaczne ilości masek serii SzM-41 do NRD (nazwa lokalna SchM-41), gdzie nigdy nie produkowano masek przeciwgazowych na potrzeby sił zbrojnych. Na zdjęciach prezentowany jest eksportowy egzemplarz SzM-41M (SchM-41-M) wraz z rurą w bawełnianym oplocie i filtropochłaniaczem BSS-MO-4U (model stosowany w latach '50 i na początku '60, prawdopodobnie poprzednik EO-12), który nosi oznaczenie Üb., czyli skrót od Übungsfilter (Filtropochłaniacz ćwiczebny). Reszta zestawu, czyli torba Tragentasche 1, wkładki przeciwpotne, pędzelek i szmatka były produkowane we Wschodnich Niemczech. Zestaw ćwiczebny nosi nazwę ÜschM-41-M (od Übungsschutzmaske).
Data dodania: 11 stycznia 2022
Datowanie przedmiotu: 1961
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 80 razy od 11 stycznia 2022
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.