OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 20
<
>
Czapka kompletna, 1950 rok produkcji, orzełek z nakrętką "Grabski Łódź". Czapka jednak nie trzyma wymiarów, według przepisów "Szerokość kwater z przodu" powinna wynosić 5 cm a wynosi tylko 4 cm i dla tego podstawa orzełka, nie opiera się na połowie galonu, jak mówią przepisy.

Fragmenty przepisów ubiorczych z 1952 roku:

"W wojskach Lądowych (z wyjątkiem jednostek pancernych i zmechanizowanych), w Wojskach Obrony Przeciwlotniczej i w Piechocie Morskiej otoki, wypustki, patki, naramienniki i lampasy są koloru ciemnokarminowego (u generałów jasnokarminowego)."

"Czapka ma denko nieco owalne naprężone stalką szerokości 0,3 cm. Długość denka, mierzona od krawędzi do krawędzi, wynosi 24.25 do 26 cm, szerokość od 23,75 do 25,5 cm (w zależności od rozmiaru czapki). Czapka wykonana jest na podszewce, z naszytym po środku denka celuloidem(w czapkach gabardinowych i szewiotowych). Potnik u czapek garnizonowych jest skórzany o szerokości 4 cm. W szwie łączącym denko z kwaterami wszyta jest wypustka szerokości 0,2 cm z sukna wyłogowego koloru zależnie od rodzaju wojsk. Kwatery z przodu są podwatowane oraz usztywnione za pomocą tekturki i sztywnego płótna. Szerokość kwater z przodu, mierząc od szwu łączącego kwatery z otokiem do wszycia wypustki, wynosi 5 cm, a z tyłu 4,5 cm. Otok czapki, wykonany jest z sukna wyłogowego koloru zależnie od rodzaju wojska i usztywniony preszpanem. Wysokość otoku w czapce szeregowca wynosi 5 cm, zaś w czapce oficerskiej i generalskiej 5,5 cm. Galon u czapki naszyty jest na złączeniu kwater z otokiem. Na otoku czapki oficera starszego w odległości 0,4 cm poniżej pierwszego galonu naszyty jest drugi galon. Na otoku czapki generalskiej i marszałka wyhaftowany jest wężyk opisany w pkt. 52 i 53 niniejszych przepisów. Daszek u czapki jest fibrowy lub preszpanowy, lakierowany, z okutą krawędzią z blachy matowosrebrnej. Szerokość daszka po środku wynosi 5,5 cm. Nad daszkiem na otoku przypięty jest na dwóch guzikach pasek szerokości 1,7 cm. W przodzie na złączeniu dwóch kwater umieszczony jest orzełek, podstawa którego opiera się na połowie galonu.
Data dodania: 11 stycznia, 20:02
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Tagi: sor
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 42 razy od 11 stycznia, 20:02
Reklama
Dodaj komentarz
11 stycznia, 20:31
W Cesarstwie Niemieckim byłaby z prywatnego zakupu,ale trzymająca wymiary.W naszej powojennej  biedzie braki materiałowe? Ładny fant,gratuluję!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.