OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 14
<
>
OM-90 jest współczesną maską przeciwgazową, która znajduje się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej oraz Kazachstanu. Jej konstrukcja jest w widoczny sposób inspirowana brytyjskimi maskami wywodzącymi się od serii S10 AVON. Podobny jest tutaj jednak głównie wygląd, ponieważ konstrukcyjnie obie maski całkiem sporo różni. Zakłady Gumárny Zubří, odpowiedzialne za jej produkcję, postanowiły przeprojektować centralną część maski i zastąpić bardzo charakterystyczny element, znany jako Primary Speech Module, osobnym zaworem wydechowym u dołu maski i dużą komorą foniczną w miejscu PSM. W OM-90 występują po bokach dwa porty umożliwiające przykręcenie filtropochłaniaczy. Można ich używać równocześnie lub też jeden zaślepić. W S10 jeden z nich, w zależności od wersji -prawo lub -lewo ręcznej, był fabrycznie zastąpiony tzw. Secondary Speech Transmitter, czyli portem mikrofonowym. Nagłowie jest wykonane w całości z materiału, wyglądem i budową przypomina modele znane jako „skull cap”. Interesującą cechą maski, występującą również w S10, jest występowanie kołnierza uszczelniającego wewnątrz. System pobierania płynów jest również rozwiązany w podobny sposób co w masce Avon’u. Specyficzny kształt szkieł okularów jest podyktowany możliwie najefektywniejszą współpracą z przyrządami optycznymi, takimi jak lornetki, celowniki, termo- i noktowizory. Do maski jest fabrycznie dołączany filtropochłaniacz modelu OF-90 (Ochranný Filtr 90), gumowa, usztywniana po bokach torba, laminowana instrukcja obsługi, adapter do manierek (identyczny jak dołączany do masek M10M) i kombinezon ochronny JP-75 lub JP-90.
Data dodania: 25 stycznia 2022
Datowanie przedmiotu: 2002
Miejsce pochodzenia: Czechy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 58 razy od 25 stycznia 2022
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.