OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
46 / 54
<
>
Hełm M 37został wprowadzony do armii Szwedzkiej w końcu lat trzydziestych, a po II wojnie światowej wyparł inne modele hełmów, głównie M21/16, M21/18 i M26A, które zostały ze złomowane lub zdegradowane do Civilförsvaret, Obrony Cywilnej.  M37 miał tę samą podstawową wyściółkę, co jej poprzednik, M26A – trzy brązowe skórzane nakładki, każda z dwoma klapami, przymocowanymi bezpośrednio do skorupy za pomocą dwóch nitów.  W latach 60. szwedzka armia zdała sobie sprawę że hełm w obecnej postaci zaczyna być przestarzały, a  szczególnie  wyściółka M37. Zaczęto więc prace nad modernizacją, pierwszy model nowego linera zaprezentowali szwedzcy przedstawiciele niemieckiej firmy Schubert-Werk, Reinus Co AB ze Sztokholmu.  Proponowana wkładka była tą samą wkładką używaną w hełmach zachodnioniemieckich, M35/53, która składała się z wkładki przymocowanej do górnej części skorupy za pomocą jednej śruby.  Ten model hełmu, zaprojektowany M37/62, został następnie ponownie zmodyfikowany, aby uwzględnić system wyściółki „Riddel”, który był już używany w modelu M26B.  Ten nowy system liniowy, ponownie wyprodukowany przez niemiecką firmę Schubert-Werk, został przyjęty 23 czerwca 1970 r., co dało początek oznaczeniu M37/70.  Wkład  Riddel składa się z czterech pasków w kształcie litery V połączonych koronką i wszytych pod potnikiem.  Wyściółka jest następnie mocowana do skorupy za pomocą trzech plastikowych ramek przynitowanych do skorupy. Czerep  M37/70 jest taki sam jak oryginalnego M37.  Obwód skorupy jest prawie idealnie okrągły i został wyprodukowany w czterech rozmiarach poprzez stopniowe tłoczenie blachy stalowej.  Obręcz nie jest oszlifowana i jest lekko rozchylona na zewnątrz.  Rozmiary hełmu 66, 69 i 72 są dostarczane z 6 nitami, po 2 na każdą plastikową ramkę (wraz z paskiem podbródkowym).  Rozmiar hełmu 75 zawierał 8 nitów (dwa dodatkowe zarezerwowane na pasek pod brodę).  System podszewki ma inne rozmiary niż skorupa.  Pasek pod brodę jest wykonany z zielonej, mocnej tkaniny bawełnianej i jest bardzo podobny do hełmu zachodnioniemieckiego M1A1.  Posiada również dwa klipsy, z których jeden służy do zapobiegania uduszeniu.  Szwedzka armia M37/70 jest zwykle pomalowana na szaro.  Był używany do lat 90., kiedy został zastąpiony nowoczesnymi hełmami z kompozytów.

Egzemplarz  ma rozmiar 57-61. Malowany na szaro, godło Szwecji w postaci kalkomanii . Na nad karczku od wewnętrznej strony stempel 72 L41 . Do hełmu dołączony  charakterystyczny pokrowiec tworzący rodzaj czapki.

Stan magazynowy.

 
Data dodania: 1 lutego 2022
Datowanie przedmiotu: 1941
Miejsce pochodzenia: Szwecja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 78 razy od 1 lutego 2022
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.