Mundur wojskowy polowy letni wz.2010 wzór 123

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
24 / 56
<
>
Mundur wojskowy polowy  wz.2010 wzór 123 ul / mon (prototypy oznaczane jako Umundurowanie polowe wz. 2008) – mundur Wojska Polskiego mający zastąpić używane wcześniej umundurowanie polowe wz. 93. Krój umundurowania wz. 93, nawiązywał do mundurów polowych MORO w wersji dla wojsk powietrznodesantowych wprowadzonych do LWP na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. W związku z zaangażowaniem polskich wojsk w misjach zagranicznych żołnierze coraz częściej zaczęli zgłaszać zarzuty. Zarzucano, że mundury polowe pomimo wprowadzanych modernizacji są mało funkcjonalne i niedostosowane do współczesnego pola walki. Wobec tego rozpoczęto prace nad nowym polskim mundurem polowym. Podczas prac prowadzonych w latach 2007-2010 po raz pierwszy wzięto pod uwagę opinie żołnierzy testujących umundurowanie, zarówno podczas służby w kraju, jak i podczas misji zagranicznych. Wnioski z testów i konsultacji zostały zaprezentowane na konferencji, która odbyła się w 29 września 2008 roku w łódzkim Wojskowym Ośrodku Badawczo-Wdrożeniowym Służby Mundurowej (WOBWSM). W konferencji udział wzięli przedstawiciele jednostek, w których testowano mundury (m.in. 1 Dywizja Zmechanizowana, 11 Dywizja Kawalerii Pancernej i 12 Dywizja Zmechanizowana), prasy branżowej, a także producenta mundurów – firmy PPH Kama. Mimo zakończenia prac nad mundurem w roku 2010, jego wprowadzenie rozpoczęto w kwietniu 2012 roku. Mundur produkowany w czterech wersjach : 
Mundur polowy wz. 123UP/MON. Wykonany z tkaniny US-22/1 (50% bawełny, 50% poliestru w splocie rip-stop; gramatura 255 g/m²) w kamuflażu „pantera”.
Mundur polowy letni wz. 123UL/MON. Wykonany z tkaniny US-21 (83% bawełna i 17% poliester splocie rip-stop; gramatura 190 g/m²) w kamuflażu „pantera”.
Mundur polowy tropikalny wz. 123UT/MON. Wykonany z tkaniny US-21 w kamuflażu „pantera pustynna”.
Mundur polowy specjalny wz. 123SP/MON. Wykonany z tkaniny trudnopalnej USP-1/1 (50-procentowa mieszanka niepalnych włókien aramidowych i modyfikowanych niepalnych włókien wiskozowych; gramatura 230 g/m²) w kamuflażu „pantera”.
Wraz z nowym umundurowaniem wprowadzono też nową rozmiarówkę. Dotąd stosowana opierała się na podawaniu na metce trzech wartości: wzrostu, obwodu klatki piersiowej oraz obwodu pasa, każda ze skokiem co 2 cm. W ten sposób istniało ponad 100 różnych rozmiarów. Ponadto rozmiarówka całości elementów umundurowania nie była jednolita, przykładowo mundur polowy w danym rozmiarze nie odpowiadał kombinezonowi czołgisty w tym samym rozmiarze. W efekcie powstawały trudności logistyczne oraz dodatkowe koszty. Nowa rozmiarówka oparta jest na „przedziałach” oznaczonych literowo (np. L/R). W ten sposób jeden mundur pasuje na osoby o zbliżonych do siebie wymiarach (np. w przypadku pasa przedział ten wynosi ok. 8 cm). Ogółem w miejsce ponad 100 rozmiarów zostało ich ustalonych tylko 38. Na takich samych zasadach działa rozmiarówka stosowana np. w mundurach US Army i USMC.
Stan magazynowy
 
Data dodania: 20 lutego 2022
Datowanie przedmiotu: 2014
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 85 razy od 20 lutego 2022
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.