Mundur wojskowy polowy letni wz.2010 wzór 123
Mundur wojskowy polowy wz.2010 wzór 123 ul / mon (prototypy oznaczane jako Umundurowanie polowe wz. 2008) – mundur Wojska Polskiego mający zastąpić używane wcześniej umundurowanie polowe wz. 93. Krój umundurowania wz. 93, nawiązywał do mundurów polowych MORO w wersji dla wojsk powietrznodesantowych wprowadzonych do LWP na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. W związku z zaangażowaniem polskich wojsk w misjach zagranicznych żołnierze coraz częściej zaczęli zgłaszać zarzuty. Zarzucano, że mundury polowe pomimo wprowadzanych modernizacji są mało funkcjonalne i niedostosowane do współczesnego pola walki. Wobec tego rozpoczęto prace nad nowym polskim mundurem polowym. Podczas prac prowadzonych w latach 2007-2010 po raz pierwszy wzięto pod uwagę opinie żołnierzy testujących umundurowanie, zarówno podczas służby w kraju, jak i podczas misji zagranicznych. Wnioski z testów i konsultacji zostały zaprezentowane na konferencji, która odbyła się w 29 września 2008 roku w łódzkim Wojskowym Ośrodku Badawczo-Wdrożeniowym Służby Mundurowej (WOBWSM). W konferencji udział wzięli przedstawiciele jednostek, w których testowano mundury (m.in. 1 Dywizja Zmechanizowana, 11 Dywizja Kawalerii Pancernej i 12 Dywizja Zmechanizowana), prasy branżowej, a także producenta mundurów – firmy PPH Kama. Mimo zakończenia prac nad mundurem w roku 2010, jego wprowadzenie rozpoczęto w kwietniu 2012 roku. Mundur produkowany w czterech wersjach :
Mundur polowy wz. 123UP/MON. Wykonany z tkaniny US-22/1 (50% bawełny, 50% poliestru w splocie rip-stop; gramatura 255 g/m²) w kamuflażu „pantera”.
Mundur polowy letni wz. 123UL/MON. Wykonany z tkaniny US-21 (83% bawełna i 17% poliester splocie rip-stop; gramatura 190 g/m²) w kamuflażu „pantera”.
Mundur polowy tropikalny wz. 123UT/MON. Wykonany z tkaniny US-21 w kamuflażu „pantera pustynna”.
Mundur polowy specjalny wz. 123SP/MON. Wykonany z tkaniny trudnopalnej USP-1/1 (50-procentowa mieszanka niepalnych włókien aramidowych i modyfikowanych niepalnych włókien wiskozowych; gramatura 230 g/m²) w kamuflażu „pantera”.
Wraz z nowym umundurowaniem wprowadzono też nową rozmiarówkę. Dotąd stosowana opierała się na podawaniu na metce trzech wartości: wzrostu, obwodu klatki piersiowej oraz obwodu pasa, każda ze skokiem co 2 cm. W ten sposób istniało ponad 100 różnych rozmiarów. Ponadto rozmiarówka całości elementów umundurowania nie była jednolita, przykładowo mundur polowy w danym rozmiarze nie odpowiadał kombinezonowi czołgisty w tym samym rozmiarze. W efekcie powstawały trudności logistyczne oraz dodatkowe koszty. Nowa rozmiarówka oparta jest na „przedziałach” oznaczonych literowo (np. L/R). W ten sposób jeden mundur pasuje na osoby o zbliżonych do siebie wymiarach (np. w przypadku pasa przedział ten wynosi ok. 8 cm). Ogółem w miejsce ponad 100 rozmiarów zostało ich ustalonych tylko 38. Na takich samych zasadach działa rozmiarówka stosowana np. w mundurach US Army i USMC.
Stan magazynowy
Data dodania: 20 lutego 2022
Datowanie przedmiotu:
2014
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.
Eksponat został odwiedzony łącznie 85 razy od 20 lutego 2022