OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
49 / 54
<
>
Węgierski hełm stalowy M50 jest  wierną kopią radzieckich hełmów SSz40.  Po II wojnie wojska węgierskie na wyposażeniu miały różne wersje hełmów M35 będący kopią niemieckiego M-35 różniącą się od swego niemieckiego ,,kuzyna" miejscem mocowania nitu podtrzymujący fasunek oraz specjalnym uchwytem przeznaczonym do troczenia do plecaka. Przejęciu władzy przez komunistów rozpoczęto wymianę uzbrojenia i wyposażenia  na sowieckie, na początku lat pięćdziesiątych zapadła decyzja o wprowadzeniu nowego hełmu wzorowanego na radzieckim.  W M50 czerep  i  podpinka była identyczna jak w SSz 40  składa się z trzech płatów wykonanych w zależności o roku produkcji z granatowego drelichu lub tkaniny lnianej , których końce wycięte są w dwa listki i zaszyte, w celu przewleczenia sznurowadła. Listki posiadają „kieszonki” w które wkładano ściśliwy materiał . Wszystko to przymocowane jest do metalowych pasków blachy, które z kolei sześcioma nitami mocowane są do czerepu. Hełmy malowe matową farbą khaki.  Hełm ten był następnie w  latach 60 i 70 modernizowany   powstały wersje M65 , M70. Na wyposażeniu Armii Węgierskiej do upadku komunizmu w latach 90. Egzemplarz z podpinką z granatowego drelichu, ślady po kilkukrotnym malowaniu.
Stan używany
 
Data dodania: 18 marca 2022
Datowanie przedmiotu: 1950
Miejsce pochodzenia: Węgry
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 62 razy od 18 marca 2022
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.