Ładownica do karabinu Mosin wz. 1891

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
33 / 61
<
>
Ładownica do karabinu Mosin wz. 1891. Ładownica ta została wprowadzona na wyposażenie armii carskiej wraz z trzyliniowym karabinem Mosin wzór 1891 ( do karabinu opracowano specjalne metalowe ładowniki przyspieszające załadowanie magazynka)  wykonana jest z naturalnej skóry z okucia mosiężnymi , otwierana do wewnątrz i  zapinane na paski i bolce na boku ładownicy.  Ładownica podzielona na dwie komory mieszczące po 3 blaszane  ładowniki z 5 nabojami . Szeregowy żołnierz przenosił na pasie dwie ładownice łącznie 60 naboi. W 1909 pojawiła się delikatna modyfikacja dolnej części stała się bardziej okrągła wraz z zmianą w  nabojach  pocisku z tępołukowego Obr.1891g na ostrołukowy Ł  obr.1908g. Tego typu ładownice używane były w Rosyjskiej Armii Imperatorskiej w okresie I wojny światowej, następnie w różnorakich "białych" i "czerwonych" formacjach podczas wojny domowej w Rosji, w okresie powojennym w Wojsku Polskim II RP, oraz w Armii Czerwonej do lat 30-ch XX wieku przy czym poddano je dwóm modyfikacją w latach dwudziestych usunięto z klapki pasek ułatwiający otwieranie a na początku lat trzydziestych dodano po wewnętrznej stronie klamerkę, która umożliwiała podczepienie jej do szelek.
Stan współczesna kopia wykorzystywana w rekonstrukcji.
Data dodania: 7 kwietnia 2022
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 41 razy od 7 kwietnia 2022
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.