Obrazek od Bp.Juliana Groblickiego

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
32 / 33
<
>
Obrazek z wizerunkiem Papieża Pawła VI.Na odwrocie błogosławieństwo bp.Juliana Groblickiego.

Bp.Julian Groblicki urodził się w Bieżanowie 14.12.1908r.

W latach 1928-1933 zdobywał formację kapłańską w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

Święceń prezbiteratu udzielił mu 9 kwietnia 1933 w archikatedrze św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu arcybiskup metropolita krakowski Adam Stefan Sapieha. W latach 1934–1936 studiował na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, gdzie na podstawie dysertacji O wiedzy Boga o rzeczach przyszłych według św. Tomasza z Akwinu uzyskał doktorat z nauk teologicznych, który w 1937 nostryfikował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego jako magisterium z teologii dogmatycznej.W latach 1936–1945 był kapelanem i osobistym sekretarzem arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy.25 maja 1960 został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej ze stolicą tytularną Philadelphia in Arabia. Święcenia biskupie otrzymał 18 września 1960 w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Konsekrował go Eugeniusz Baziak. arcybiskup metropolita lwowski i administrator apostolski archidiecezji krakowskiej, w asyście Franciszka Bardy, biskupa diecezjalnego przemyskiego, i Karola Wojtyły, biskupa pomocniczego krakowskiego[1]. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Ministrare” (Służyć)[2]. W latach 1962–1992 piastował urząd wikariusza generalnego archidiecezji. W kurii metropolitalnej był przewodniczącym Komisji Liturgicznej, należał do kolegium konsultorów i rady kapłańskiej. W krakowskiej kapitule archikatedralnej pełnił funkcje scholastyka (od 1964), archidiakona (od 1977) i dziekana (od 1982). W latach 1978–1979, po wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża administrował archidiecezją jako wikariusz kapitulny. 1 lutego 1992 Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego krakowskiego.W latach 1964 i 1965 uczestniczył w III i IV sesji soboru watykańskiego II. Był współkonsekratorem podczas sakr biskupów pomocniczych krakowskich: Jana Pietraszki (1963) i Albina Małysiaka (1970), arcybiskupa metropolity krakowskiego Franciszka Macharskiego oraz biskupa diecezjalnego częstochowskiego Stanisława Nowaka.Zmarł 4 maja 1995 w Zakopanem. 7 maja 1995 został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Krakowie-Bieżanowie.(wikipedia)
Data dodania: 21 kwietnia 2022
Datowanie przedmiotu: 1960 - 1965
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 9 razy od 21 kwietnia 2022
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.