Ładownica  trzykomorowa wz.22

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
37 / 56
<
>
Ładownica  trzykomorowa wz.22  Polska ładownica  opracowana na początku lat dwudziestych, wzorowana na ładownicach  pruskich wz.1909 (M1909) do broni systemu Mauser. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wyposażenia żołnierza Wojska Polskiego  w okresie międzywojennym oraz Kampanii Wrześniowej .  Ładownica wykonana była w całości z naturalnej blankowej niebarwionej ( barwione na czarno dla marynarki i lotnictwa)skóry bydlęcej  grubości 3 mm, składała się z trzech komór, z których każda posiadała wewnętrzną przegrodę w formie paska skóry przynitowanego do ścianek komory. Zamykanie każdej komory odbywało się za pomocą skórzanego wieczka połączonego z paskiem. Pasek zapinano o umieszczony na spodzie  każdej komory mosiężny bądź stalowy bolec . Z tylu ładownica miała dwie równoległe, przymocowane nitami, wsuwki z poprzeczkami służące do zawieszania jej na pasie , pomiędzy wsuwkami, na tyle ładownicy przyszyte było  metalowe ucho do podwieszania szelek, szelek  tornistra lub paska chlebaka . W każdej z ładownic mieściło się łącznie 9 standardowych pięcionabojowych łódek z amunicją . Żołnierzom jednostek liniowych miał dwie ładownice łącznie  90 naboi . Produkowane mn. przez Państwowe Zakłady Umundurowania w Poznaniu.

Ładownica to współczesna kopia firmy Hero Collection używana do rekonstrukcji.

 
Data dodania: 5 maja 2022
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 46 razy od 5 maja 2022
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.