Przemyśl, sierpień 1941 r.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 46
<
>
Do niedawna niemiecka część Przemyśla (Deutsch Przemyśl), ale patrząc na datę na zdjęciu (08. 41r.) Niemcy okupują już cały Przemyśl, za mostem, w jego prawobrzeżnej części nie ma już sowietów.

Osoby które pozują do zdjęcia stoją w miejscu gdzie przed wojną stał pomnik Orląt Przemyskich (pokazany na przedostatnim zdjęciu a raczej pocztówce). Monument został odsłonięty 11 listopada 1938 roku na placu Konstytucji 3 Maja. W 1939 roku, w czasie okupacji niemieckiej, nacjonaliści ukraińscy chcieli zlikwidować pomnik, ale przeciwny temu był niemiecki burmistrz miasta Hahn. Jednak nacjonaliści nie mogli się pogodzić z tą decyzją i w noc z 23 na 24 kwietnia 1940 roku pomnik poważnie został przez nich uszkodzony, a następnie ze względów bezpieczeństwa latem rozebrany.

Ostatnie zdjęcie pokazuje to samo miejsce tylko 80 lat później.
Data dodania: 9 maja 2022
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 29 razy od 9 maja 2022
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.