Ładownica trzykomorowa M 1909

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
33 / 40
<
>
Ładownica trzykomorowa M 1909, wprowadzona na wyposażenie 22 grudnia 1909 roku zastąpiła w wojskach Pruskich  ładownice wzór 1887, której kształt wywodził się z ładownic dziewiętnastowiecznych ( Podczas pierwszej wojny wykorzystywana głównie przez wojska techniczne. W oryginale zaprojektowana na amunicję do karabinów M71/84, po przeróbkach używana także do karabinu Mauser 88) Ładownica M1909 wykonywano z brązowej  groszkowej skóry. Składała się z trzech komór , w  każdej z ładownic mieściło się łącznie 9 standardowych pięcionabojowych łódek z amunicją  do broni systemu Mauser . Żołnierz miał dwie ładownice łącznie  90 naboi. W górnej części ładownicy, na środkowej komorze , znajdowało się kółko, umożliwiające podpięcie pod pas tornistra. We wrześniu 1915 roku, został wydany rozkaz o czernieniu skórzanych ładownic. Ładownice szeroko wykorzystywane podczas I wojny światowej w armii pruskiej i wojskach sojuszniczych  , po jej zakończeniu na wyposażeniu odrodzonego Wojska Polskiego do września 1939.
Ładownica to współczesna kopia używana do rekonstrukcji.
Data dodania: 11 maja
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 33 razy od 11 maja
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.