Bolkenhain i. Schles. von der Richardshoh

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 76
<
>
Fotografia: b/d

Wydawca: Kunstverlag Hermann Adam, Freiburg

Data wydania: 2 poł. lat 30-tych XX w.

Nakład: b/d

Numer: No. 6485

Obieg: nie

Znaczek: tak (uszkodzony)

Format: 14x9 cm

Informacja: Bolkenhain (Bolków) i Zamek Bolków widziane z Richardshoh (Wzgórze Ryszarda).

Zamek został zbudowany przez księcia legnickiego Bolesława II Rogatki, a później rozbudowany przez jego syna Bolka I Surowego.W połowie XIV wieku zamek połączono z systemem fortyfikacji miejskich. W czasach piastowskich rezydentami zamku byli książęcy burgrabiowie, tacy jak: Logau, Schaffgotsch, Schweinichen czy Salza. W latach 1301–1368 za panowania książąt Bernarda świdnickiego i Bolka II Małego zamek został powiększony. Prawdopodobnie od czasów Bolka II, przez około 100 lat, zamek pełnił funkcję skarbca, który później został przeniesiono do Pragi. Bolko II był bezdzietny, dlatego adoptował córkę zmarłego brata Henryka - Annę i ustanowił ją dziedziczką księstwa. 27 maja 1353 roku odbył się ślub Anny z królem czeskim Karolem IV. W 1392 roku zamek przeszedł na własność królów czeskich. Na początku XVI wieku zamek za sprawą króla Ferdynanda I został przekazany wrocławskiemu biskupowi w dożywocie. Biskup na polecenie monarchy rozbudował zamek. Pracami kierował lombardzki architekt Jakub Parra. Po śmierci biskupa w 1543 roku zamek przeszedł jako lenno na jego rodzinę. Od 1570 roku właścicielem zamku był Matthias von Logau, a już w 1596 roku zamek przeszedł w ręce rodu Zedlitz. Po wygaśnięciu bolkowskiej gałęzi rodziny Zedlitz w 1703 roku zamek wraz z miastem zostały sprzedane cystersom z Krzeszowa. W następstwie sekularyzacji edyktem z 30 października 1810 roku zamek przeszedł na własność skarbu państwa pruskiego. Od tego czasu zaczął popadać w ruinę. W 1885 roku władze zezwoliły na rozbiórkę części murów, a pozyskany materiał przeznaczono na naprawę dróg. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania.
Data dodania: 28 maja 2022
Datowanie przedmiotu: 1935 - 1940
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 7 razy od 28 maja 2022
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.