Gimnastiorka radziecka M43

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
44 / 56
<
>
Gimnastiorka radziecka M43
Gimnastiorka (ros. гимнастёрка, gʲɪmnɐˈsʲtʲɵrkə) – tradycyjna rosyjska bluza mundurowa w formie smocku z rzędem guzików sięgającym od szyi do okolic pasa. Gimnastiorka  M43 zatwierdzona została rozkazem nr 25 z 15 stycznia 1943 roku i zastąpiła M35. W Gimnastiorce  M43 zrezygnowano z z kołnierzyka a powrócono do stójki zapinanej na dwa guziki nawiązująca do munduru armii carskiej z czasów I Wojny, przywrócone zostały też naramienniki (pagony), których  M35- nie posiadał.  Czas wprowadzenia powodował że M43 występowały spore  różnice  pomiędzy "wczesnymi" a późnymi jej wersjami oraz miejscami produkcji i użytym materiałem. W zależności od wersji mogła być zakończona stójką czasami małym kołnierzykiem zapięciem na dwa dodatkowe guziki. Posiadać jedną, dwie lub wcale górnych kieszeni na piersi (tzw. wersja oficerska miał mieć dwie kieszenie ale nie było to w czasie wojny regułą na zdjęciach z 1945 bluzy z kieszeniami dominują w śród żołnierzy ).
Stan współczesna replika używana do rekonstrukcji.
 
Data dodania: 26 czerwca
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.