Pistolet TT (1948, Iżewsk)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
13 / 53
<
>
Wersja radzieckiego pistoletu samopowtarzalnego Tokariewa, produkowana po zakończeniu II wojny światowej.

Poczynając od wiosny 1945, jasne stało się, że utrzymywanie produkcji broni na dotychczasowym poziomie ilościowym, przestaje mieć sens. Wynik wojny był już przesądzony, a przed zwycięskimi aliantami stanął problem demobilizacji wielomilionowych armii i przestawienia gospodarki z powrotem na tory pokojowe. Nie inaczej wyglądało to w ZSRR, gdzie Stalin zdawał sobie sprawę, że wbrew buńczucznej propagandzie, jego armie są wyczerpane, a kraj ledwo zipie.

Oczywiście nie znaczyło to, że władcy ZSRR nagle zmienili się w pokojowe gołąbki. Siły zbrojne musiały ulec redukcji, ale zadbano o to, by mniejszą ilość kompensować lepszą jakością. Rozpoczęto nowe programy i inicjatywy zbrojeniowe, w tym projekt przezbrojenia wojsk lądowych w zupełnie nowe systemy broni strzeleckiej.

To wszystko wymagało jednak czasu, a nowe bronie (jak np pistolety Makarowa, czy karabinki AK) miały dopiero powstać. Na razie masowo wycofywano kiepską jakościowo broń produkowaną w okresie wojny i drastycznie ograniczano bieżące zamówienia.

Pistolet TT nie był wyjątkiem. Jego roczna produkcja w pierwszych powojennych latach zmniejszyła się o rząd wielkości w porównaniu z roczną produkcją z lat 1941-45. Z drugiej strony, zakłady w Iżewsku wykorzystały to jako okazję do znacznego podniesienia jakości wypuszczanych w tym czasie egzemplarzy. Przy okazji dokonano kilku drobnych zmian konstrukcyjnych, z których najbardziej rzucające się w oczy było przywrócenie gwiazd z literami "CCCP" na bakelitowych okładkach chwytu i nowy wzór nacięć na zamku. W latach pięćdziesiątych (po wybuchu wojny koreańskiej) ponownie zwiekszono produkcję, a w roku 1951 po raz ostatni dokonano zmian, które uwzględniły postęp w technologii wytwarzania, ale nie miały wpływu na sam wygląd i parametry broni.

Pistolety TT wytwarzano w ZSRR do roku 1954. Łącznie w Tule, Iżewsku oraz Kowrowie powstało ich 2 miliony 325 tysięcy sztuk (w "krajach zaprzyjaźnionych", zwłaszcza w Polsce, Jugosławii, Chinach i na Węgrzech produkowano je aż do roku 1967). 

W kolekcji: pistolet TT-33 numer seryjny KS225 (cyrylicą: KC225), wyprodukowany w Iżewsku w drugiej połowie maja 1948 (pierwsza litera w numerze seryjnym - "K" oznacza produkcję z maja, druga oznacza kolejność bloku serii produkcyjnej). Pistolet musiał być intensywnie eksploatowany, gdyż w latach późniejszych przeszedł remont w I Arsenale GRAU w mieście Bałaklija (położonym na Ukrainie, na południowy wschód od Charkowa), co zostało potwierdzone biciami Arsenału i specyficznych prób odbiorczych po remoncie. Broń o zaskakująco wysokiej jakości wykonania, zwłaszcza w porównaniu np. z pistoletem wojennej produkcji z roku 1944.

Nieco więcej o historii pistoletu TT:

http://myvimu.com/blog/opowiesc-o-pistolecie-tt-czyli-historia-brzydkiego-kaczatka-z-ktorego-nie-wyrosl-labedz-cz-1/

http://myvimu.com/blog/opowiesc-o-pistolecie-tt-czyli-historia-brzydkiego-kaczatka-z-ktorego-nie-wyrosl-labedz-cz-2/
Data dodania: 4 lipca 2022
Datowanie przedmiotu: 1948
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
5 lipca 2022
Tak, nawet sąsiadują ze sobą na liście... Moze administracja doda nowe okienko na stronie głównej z eksponatami które spadły przedwcześnie. Proponuje nazwę - "Eksponaty Upadłe" :D
Kustosz
5 lipca 2022
Dziekuje ponownie. A "tetetka" właśnie poleciała z głównej w ślad za Skijägerem (czyli jakoś o trzy dni wstecz)...
5 lipca 2022
Fant pierwsza klasa, ale wiedza przekazana w opisie zasługuje na nawiekszy szacunek. Gratuluję całej kolekcji.
Kustosz
5 lipca 2022
Bardzo dziękuję!
4 lipca 2022
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Kustosz
4 lipca 2022
I to się nazywa rzeczowe podejscie do kolekcjonerstwa... Gratuluję.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.