Pomnik Orląt Przemyskich. Deutsch Przemyśl 1939/40

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
32 / 46
<
>
Amatorskie zdjęcie pomnika Orląt Przemyskich wykonane przez Niemca w 1939 lub 1940 roku w niemieckiej części Przemyśla.

Autorem pomnika był Jan Turowski oraz prof. Józef Starzyński. Monument został odsłonięty 11 listopada 1938 roku na placu Konstytucji 3 Maja. W 1939 roku, w czasie okupacji niemieckiej, nacjonaliści ukraińscy chcieli zniszczyć pomnik, ale przeciwny temu był niemiecki burmistrz miasta Hahn. Jednak nacjonaliści nie mogli się pogodzić z tą decyzją i w noc z 23 na 24 kwietnia 1940 roku pomnik poważnie został przez nich uszkodzony, a następnie ze względów bezpieczeństwa latem rozebrany.

11 listopada 1989 roku poświęcono i wmurowano kamień węgielny pod nowy pomnik. Była to część płyty ze starego pomnika, która została ukryta i przechowywana przez mieszkańca Przemyśla. Pomnik przedstawia posąg młodzieńca z bronią zwróconego w kierunku wschodnim, który jest umieszczony na betonowym postumencie obłożonym piaskowcem i zwieńczonym orłem. Na nim widnieje napis, który brzmi: "Orlętom Przemyskim poległym za ojczyznę 1918-1921". Monument został uroczyście odsłonięty 11 listopada 1994 roku przed Domem Robotniczym, na placu imienia Orląt Przemyskich.

Ostatnie zdjęcie to aktualny wygląd pomnika.
Data dodania: 10 września 2022
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
10 września 2022
Ciekawa historia ! Pozdrawiam ! 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.