OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
49 / 61
<
>
Zeltbahn  M 1888, austrowęgierska płachta namiotowa o kształcie rombu, w kolorze wersji wczesnej – piaskowym (ochra).  Płachta wykonana z grubej naturalnej bawełny z ocynkowanymi okuciami. Wymiary   306 cm x 185 cm. W zestawie bawełniane sznurki, oraz zapinki w postaci drewnianych kołeczków. Na górze płachty duży okuty owalnie otwór przez który wkładany był bagnet osadzony na karabinie używany jako maszt przy budowie 1 osobowego tzw. ,,namiotu”. Zapięcie 2 płacht umożliwiał stworzenie już wygodnego 2 osobnego namiotu.   Zeltbahn były produkowane w dwóch różnych kolorach – ochry i szarym. Na początku Wielkiej Wojny namioty miały kolor ochry. W miarę postępu wojny kolor zmieniono na mniej rzucający się w oczy szary kolor. Płachta szeroko wykorzystywana prze Legiony Polskie oraz w początkowym okresie istnienia  Wojska polskiego.

Stan współczesna kopia wykorzystywana do rekonstrukcji. Producent  Schipperfabrik .

 
Data dodania: 12 września 2022
Miejsce pochodzenia: Austrowęgry
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 2 razy od 12 września 2022
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.