OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 26
<
>
Jest to jedyny model maski przeciwgazowej w historii, który po wprowadzeniu niewielkich zmian pozostaje w produkcji już ponad 80 lat. Początki serii SzM sięgają końca lat '30,, kiedy to został wprowadzony omawiany model SzM-1. Od wszystkich późniejszych wersji odróżniał się sposobem mocowania komory zaworów, obecnością kanałów nawiewowych w postaci osobnych dwóch elementów z czarnej gumy (następne modele miały kanały odlewane wraz z częścią twarzową) oraz brakiem pierścieni do zamocowania wkładek nieparujących. Powstało kilka różnych wersji SzM-1 (aluminiowa komora zaworów, mieszanka gumowa pochodząca z recyklingu), lecz szerzej produkowany był jedynie model z jasnoszarej gumy z klejoną komorą zaworów, która z zewnątrz jest mocowana za pomocą drutu zakrytego szarą taśmą. Produkcję SzM-1 zaprzestano w okolicach 1948 r. na rzecz SzM-41. Maska była używana w kilku różnych zestawach, z dużą różnorodnością akcesoriów. Z racji produkcji wojennej bardzo trudno jest znaleźć dwie identycznie ukompletowane sztuki. Istniało kilka modeli toreb do przenoszenia (od porządnie wykonanych przedwojennych do bardzo kiepskich z okresu 1941-44), różnorodne modele filtropochłaniaczy (pochodzące z innych masek lub opracowane specjalnie na rzecz SzM), rury łączące pokryte tkaniną lub w całości gumowe, pakiety przeciwchemiczne, płachty przeciwgazowe, itd. Prawdopodobnie w latach '60 pewna część została zmodernizowana poprzez wymianę komory zaworów na tą z modelu SzM-41M. Maska poza granicami byłego ZSRR jest bardzo rzadka, wynika to z faktu ich masowego niszczenia lub porzucenia przez sowieckich żołnierzy podczas wojny. Często uznawana była za zbędny balast, którego należy się pozbyć w pierwszej kolejności. Egzemplarz ze zdjęć należy do mniej licznej serii z pierścieniem mocującym wokół komory (produkcja po 1942r.), ma torbę bez kieszeni bocznej oraz filtropochłaniacz, prawdopodobnie model MO-2. Torba wskazuje na to, że maska trafiła po wojnie do Polski i była tutaj używana.
Data dodania: 15 października 2022
Datowanie przedmiotu: 1942 - 1948
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.