Maciejówka Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
54 / 56
<
>
Maciejówka Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Maciejówka  męska czapka z okrągłym denkiem wykonana z sukna  z skórzanym lub materiałowym daszkiem w XIX i XX wieku  noszona na wsiach pochodzenia niemieckiego . W Legionów Polskich i organizacji strzeleckich wprowadzona jako regulaminowe nakrycie głowy . Stanowiła w 1916 roku symbol buntu antyaustriackiego. Na znak solidarności z I Brygadą żądającą deklaracji w sprawie polskiej, żołnierze z pozostałych brygad zrywali austriackie oznaki stopni i odrzucali rogatywki, zastępując je maciejówkami. Po odzyskaniu niepodległości w grudniu 1918 roku Komisja Ubiorcza opracowywała projektu jednolitego polskiego munduru wojskowego. Maciejówka jako czapka pochodzenia niemieckiego i chłopskie a nie wojskowe została zastąpiona rogatywką . Józef Piłsudski był wielkim miłośnikiem  maciejówki.

Czapka wykonana była z sukna w kolorze określanym  jako szaroniebieski tzw. hechtgrau,  od 1917 roku w Polskich Siłach Zbrojnych pojawia się maciejówka uszyta z sukna w kolorze felgrau . Maciejówki używane są  przez Wojsko Polskie  okresie wojny polsko-bolszewickiej .

Współczesna kopia wykorzystywana w rekonstrukcji.

Rozmiar 58 produkcja Nestof .

 
Data dodania: 16 października
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.