Magazynek do karabinka Kałasznikowa - model 1949

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 2
<
>
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech "Awtomatu Kałasznikowa", nadającą mu niepowtarzalny wygląd, był duży łukowaty magazynek, przyłączany od dołu.

Pierwszy model tego magazynka, wprowadzony wraz z nową bronią w roku 1949, wykonany był z gładkich blach stalowych  o grubości 1 mm. Wytłaczano z nich lewą i prawą połówkę, a następnie zgrzewano je punktowo (z przodu "na zakładkę", a z tyłu punkty zgrzewania znajdowały się na charakterystycznym "grzebieniu"). Dno magazynka było wsuwane i stanowiło zarazem element blokujący i stabilizujący sprężynę podajnika nabojów.

Magazynki te, o pojemności 30 nabojów, produkowano wyłącznie w zakładach w Iżewsku. Nie nosiły one żadnych oznaczeń, ani bić producenta. 

W toku eksploatacji okazało się, że mocowanie zatrzasku stabilizującego sprężynę podajnika jest zbyt delikatne, co powodowało częste zacięcia. W roku 1952 wprowadzono zatem kilka zmian. Przede wszystkim powiększono wycięcie w dnie magazynka (jego długość wzrosła z 5,5 mm do 8 mm) i odpowiednio dostosowano wymiary współpracującego z nim zatrzasku. Przy okazji nieco zmodyfikowano kształt szczęk magazynka oraz podajnika nabojów. Tak zmodyfikowane magazynki, poza wspomnianymi niewielkimi zmianami w wyglądzie, różniły sie od tych z lat 1949-51 także pojawieniem się sygnatury producenta ("iżewska" strzała w trójkącie) i znaków kontroli produkcji.

Po wprowadzeniu w roku 1955 (wraz z karabinkiem AKM) nowego wzoru magazynka - lżejszego, z dodatkowymi przetłoczeniami na bocznych ściankach, zaprzestano wytwarzania dotychczasowych magazynków "gładkościennych", a eksploatowane egzemplarze dość szybko wycofano z wojska.

W kolekcji: egzemplarz wyprodukowany w latach 1952-56 w Fabryce Nr 74 w Iżewsku. Przez kilkadziesiąt lat przeleżał zapomniany w magazynie (należącym najpierw do ZSRR a następnie do jednej z post-radzieckich republik).
Data dodania: 13 listopada, 15:40
Datowanie przedmiotu: 1952 - 1956
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
13 listopada, 16:31 , edytowany: 13 listopada, 23:04
Bardzo dziękuję! Przy okazji - tradycji stało się zadość. Już poleciał o dwa dni w dół, po sąsiedzku z dzisiejszym zdjęciem z kolekcji Jurgena.
Ręce opadają...
Kustosz
13 listopada, 15:55
Niby zwykły magazynek a ile można na jego temat napisać. Tylko sobie życzyć aby inni kustosze podchodzili równie rzetelnie do opisywania swoich eksponatów.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.