10 BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 10
<
>
Odznaka pamiątkowa ma kształt krzyża maltańskiego barwy błękitnej, nawiązującej do barwy z herbu województwa świętokrzyskiego, z obrysem w kolorze srebrnym. Pośrodku krzyża, naniesionego na dwa stalowe miecze, znajduje się stylizowany jeleń św. Emeryka z krzyżem między rogami, wpisany w symbol Polski Walczącej (w kolorze złotym), który jest znakiem Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”. Jeleń symbolizuje klasztor benedyktynów na Świętym Krzyżu, którego powstanie wiąże się z legendą o św. Emeryku, który polując na jelenie z księciem Mieszkiem, ofiarował klasztorowi fragment Świętego Krzyża. Od przechowywanej w klasztorze relikwii Świętego Krzyża pochodzi nazwa województwa świętokrzyskiego. Wokół krzyża biegnie krajka świętokrzyska – zapaska w czerwono-czarne prążki z przełomu XIX i XX wieku. Jej częściowe ukrycie symbolizuje Państwo Podziemne w czasie okupacji, a widoczne części – dwa okresy niepodległości przed i po II wojnie światowej. W dolnej części pasa znajduje się złota liczba „10” – numer porządkowy 10ŚBOT. Odznaka została wprowadzona decyzją Nr 23/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 lutego 2020 r.
wymiary : 40x40 mm
wykonanie : METALOPLASTYKA - Tatiana Mądro
Data dodania: 22 listopada 2022
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.