Czołg wodzowy.

Duże zdjęcie Czołg wodzowy.
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
343 / 344
<
>
Kleiner Panzerbfehlswagen czyli mały (lekki) pancerny pojazd dowodzenia. Około 1935 roku powstała koncepcja wozu dowodzenia który umożliwiałby dobrą łączność z pojazdami bojowymi w których w tym czasie łączność radiowa opierała się na  odbiornikach radiowych. W wozach dowodzenia postanowiono poza odbiornikiem zamontować również nadajnik który niestety ze względu na wielkość nie miał szans być zamontowany w standardowym PzKpfw I czy nawet w większym PzKpfw II. Ostatecznie postanowiono przebudować dostępny wtedy (najliczniejszy) czołg czyli PzKpfw I a nie budować pojazd od podstaw. Pierwsze pojazdy powstały na bazie PzKpfw I ausf. A poprzez pozbawienie czołgu wieży i zabudowę podwyższonej nadbudówki. Pojazd nie posiadał obrotowej wieży a pierwsze egsemplarze nie były uzbrojone. Prawdopodobnie powstało kilkanaście takich pojazdów po czym zbudowanko kolejnych (okło) 180 pojazdów na bazie PzKpfw I ausf. B i te pojazdy posiadały już w przedniej części nadbudówki (po prawej stronie) karabin maszynowy montowany w gnieździe kulistym. Ten typ pojazdu widoczny na zdjęciu. Pojazd tem posiadał  3 członków załogi gdzie poza kierowcą i dowódcą znajdował się strzelec- radiooperator. W wozie znalazło się także miejsce na mały stolik na mapy dla dowódcy. Z czasem dokonywano usprawnień i ulepszeń na które składała się specjalna (nieruchoma) czworokątna kopuła dla dowódcy umożliwiająca obserwację terenu w zakresie 360º a także montowano anteny ramowe. Na zdjęciu dobrze widoczna rynienka w którą można było "schować" antenę prętową (antena na zdjęciu właśnie złożona) podczas pokonywania terenu w którym można było ją stracić. Pojazdy te występowały na szczeblu dowodzenia od kompanii do dywizji. Od 1941 roku, gdy do służby wchodziło coraz więcej czołgów na tyle dużych aby pomieścić zarówno odbiorniki jak i nadajniki a jednocześnie na ich bazie budowano nowe wozy dowodzenia które budowano również na wielu innych typach pojazdów, zaczęto powoli wycofywać PzBfw I ze służby choć, co ciekawe, służyły jeszcze jako wozy obserwacyjne w artylerii albo przebudowywano je na wozy ewakuacji medycznej. Istnieje zdjęcie archiwalne na którym widać tego typu pojazd używany przez propagandakompanie jako opancerzony, ruchomy "statyw" dla kamery. 
Data dodania: 23 listopada, 19:24
Datowanie przedmiotu: 1938 - 1940
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
1 grudnia, 07:07 , edytowany: 1 grudnia, 07:08
Wiesiek 1889 - troll trollem, ale jest jeden fakt który na obecną chwilę jest jeszcze gorszy - poczytaj post "Gdzie jest dyrekcja"
Kustosz
28 listopada, 20:29
Tak, za moja sprawa bo wypisywal brednie udając że zna prawo karne tylko że jedyne co udowodnił to to ze jest ignorantem.
28 listopada, 20:23
Był tu przez chwilę komentarz jednego z tych trolli, między moim wcześniejszym i pierwszym Vipoki, po czym zniknął.
Kustosz
28 listopada, 19:34 , edytowany: 28 listopada, 19:37
Ok, to może moja wina bo miałam 2 okienka otwarte z MyViMu - na jednym przeczytałam komentarz, potem przełączyłam się na inne rzeczy i jak wróciłam to chyba na to starsze okienko sprzed komentarza... Chyba tak to musiało być, ale strasznie się zdziwiłam, że komentarza nie ma, i wyciągnęłam ten irracjonalny wniosek - że zaginął! Sorki za zamieszanie!
Kustosz
28 listopada, 19:01
To znaczy- co zniknęło?
Kustosz
28 listopada, 18:44
Dlaczego ten komentarz zniknął? Dołączam się do podziękowań
28 listopada, 17:01
Podziękowania dla zaangażowanych osób. Super, że jest szybka reakcja. Trzeba dbać o MyViMu.
Kustosz
28 listopada, 16:53 , edytowany: 28 listopada, 16:54
Chciałbym uspokoić kolegów w tym sensie że Teddy znalazł paragraf na tego typu zachowanie (lżenie i poniżanie ofiar systemów totalitarnych) są zrobione zrzuty i za chwile sprawa zajma sie służby które być może któregoś dnia po namierzeniu IP wjadą razem z drzwiami o piątej rano do tego sympatycznego kolesia na chatę. Ja zamierzam sprawę sprzedać mediom.
Kustosz Starszy kustosz
28 listopada, 14:44
troll założył drugie konto, wstawił pałę jako eksponat i sam sobie ją komentuje
28 listopada, 13:02
No niestety. Teddy zwrócił mi uwagę na trola, który próbuje zniszczyć ten portal. Napisałem do redakcji i zobaczę czy będzie reakcja, a jak nie... to szkoda lata...
Kustosz
25 listopada, 11:15
Jeszcze raz dzięki. Co do publikacji Twoich modeli to - spieszmy się publikować eksponaty na MyViMu, tak szybko kończy się ten portal... :P
25 listopada, 08:58 , edytowany: 25 listopada, 08:59
Mam nadzieję przestać dorabiać do emerytury i znów trochę się poudzielać, a czaka jakieś 10 modeli do wykonania. Serdecznie pozdrawiam i na bieżąco podziwiam rozrastającą się kolekcję fotek, a wśród nich niektóre to rarytasy. 
Kustosz
25 listopada, 08:53
Dziękuję bardzo. A poza wszystkim miło zobaczyć (przynajmniej wirtualnie) ponownie. Już sie martwiłem że gdzieś przepadłeś.
25 listopada, 08:45
Fotka rarytasik i opis godny znawcy. Gratulacje.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.