Ułan Lekkokonny Gwardii Napoleona

Duże zdjęcie Ułan Lekkokonny Gwardii Napoleona
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
90 / 91
<
>
Litografia numer 6

Natarcie ułanów na Hiszpanów w Somosierra 1808 roku.

Ułan Lekkokonny Gwardii Napoleona w mundurze paradnym. Lancier Polonais en grande tenue wg Bellangé lit. G. Engelmann.

Litografia około 1820 roku.

Artysta/projektant Joseph Louis Hippolyte Bellangé (1800-1866)

Grawerowane przez Godefroi Engelmann (1788 - 1839)

Wymiary 542 mm x 361 mm 
Data dodania: 26 listopada, 20:35
Datowanie przedmiotu: 1820
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
28 listopada, 13:20
"Pod prąd wąwozem w twarz ognistym wiatrom..." (JK) niestety ten nieżyjący.
Fajna karteczka. Gratulacje.
Kustosz
28 listopada, 13:10
Bardzo ciekawe opracowanie tematu - wielkie dzięki Naprawiaczu! Jakaś literatura fachowa tu była użyta czy tylko sieciowy research?
26 listopada, 20:49
"Lansjerzy - szwoleżerowie i ułani, jaka jest między nimi różnica?
W praktyce różnica sprowadza się tylko do terminologii w różnych językach. We wszystkich armiach formacja ta była wzorowana na ułanach ze schyłkowego okresu Rzeczypospolitej (ci jak wiadomo, wywodzą się z lekkiej jazdy tatarskiej). Jeszcze w XVIII wiek w armii pruskiej wprowadzono podobną jazdę tzw. bośniaków, później "towarzyszy". W latach osiemdziesiątych armia austriacka sformowała z galicyjskich ochotników pierwszy pułk skopiowany niemal dokładnie z kawalerii polskiej (mundury niemal identyczne w kroju, ale koloru zielonego i nazwa "uhlanen"), po 3 rozbiorze dwa następne. Utworzono też inne pułki, zwane z francuska "chevau-legers" (lekcy jeźdźcy), bez lanc i z kaskami zamiast rogatywek, rekrutowane w krajach niemieckich cesarstwa.
Powstały też pułki ułańskie w Rosji, w tym co najmniej jeden, pod dowództwem Czaplica, złożony niemal wyłącznie z Polaków. Podobnie, jak austriackie, przez cały czas wojen napoleońskich walczyły wiernie po stronie zaborców.
W późniejszej Wielkiej Armii najstarszym pułkiem ułanów był pułk lansjerów Legii Nadwiślańskiej wywodzący się z utworzonego w r. 1799 szwadronu jazdy legionowej. Po reorganizacji kawalerii francuskiej otrzymał numer 7. Poruszony sukcesami polskich ułanów Napoleon utworzył w 1810 r. pułki kawalerii (1-11) uzbrojone w lance i stąd nazwane "lanciers". Mundury mieli kroju polskiego, ale oprócz pułków 7 i 8 złożonych z Polaków, koloru zielonego i z kaskami zamiast rogatywek.
Szwoleżerowie-pułk gwardii utworzony z polskich ochotników w 1807 roku- umundurowanie i uzbrojenie jak ułani, ale bez lanc, za to karabinki mieli wszyscy, a nie tylko plutony flankierskie. Po bitwie pod Wagram otrzymali lance, jak ułani, ale starą nazwę pozostawiono. Utworzono też identycznie uzbrojony i podobnie umundurowany (w odwróconych kolorach) pułk szwoleżerów holenderskich. W 1812 próbowano utworzyć trzeci pułk z Polaków z zaboru rosyjskiego. Pułki gwardyjskie, mimo identycznego uzbrojenia i stylu walki jak lansjerzy w wojskach liniowych, nazywano szwoleżerami, ale nie wiem, czy było to w jakiś sposób zadekretowane.
Podobne oddziały powstały w niemal wszystkich armiach europejskich, a nawet brytyjsko-indyjskiej i paru latynoamerykańskich.
W językach słowiańskich i niemieckim przyjęła się nazwa pochodna od "ułan" (niem. uhlanen, ros. уланы) w innych postawiono na lancę (franc. lanciers, ang. lancers, wł. lancieri, hiszp. lanceros)" Taka ciekawostka,pozdrawiam.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.