Olsztyn k. Częstochowy - gotycka wieża strażnicza

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
57 / 76
<
>
Fotografia: T. Hermańczyk

Wydawca: Biuro Wydawnicze "Ruch"

Data wydania: 1962 rok

Nakład: 2 000

Numer: 23-761

Obieg: nie

Znaczek: nie

Format: 15x10,5 cm

Informacja: Pierwsza wzmianka o zamku olsztyńskim, wtedy identyfikowanym jako zamek w Przemiłowicach, pochodzi z 1306 roku. W XIV wieku zamek rozbudował Kazimierz Wielki. W 1370 roku król Ludwik Węgierski przekazał Olsztyn z ziemią wieluńską w lenno swemu kuzynowi, księciu opolskiemu Władysławowi Opolczykowi za popieranie swych planów dynastycznych. W 1391 roku na rozkaz Władysława Jagiełły po tygodniowym oblężeniu zamek zdobył Spytek z Melsztyna i przywrócił go Koronie. W XV wieku powstał tzw. dolny zamek, który prawdopodobnie był rozbudowywany w kolejnym stuleciu. W XV wieku zamek odegrał znaczącą rolę przy odpieraniu napadów ze strony książąt śląskich. W tym czasie został rozbudowany, potem był kilkakrotnie przebudowywany z powodu kruszenia się murów wskutek osuwania się skał.W 1545 roku na zamku przebywał król Zygmunt August. W 1587 roku atakowany był przez wojska austriackie arcyksięcia Maksymiliana, pretendenta do tronu polskiego. Dowódcą załogi był wówczas starosta Kasper Karliński. Jego porwany kilkuletni syn wraz z piastunką wystawiony został pod zamek na pierwszą linię ognia. Obrona się powiodła, z poświęceniem jednak życia syna dowódcy. Podczas oblężenia zamek został mocno uszkodzony, a jego odbudową kierował kolejny starosta, Joachim Ocieski. Po jego śmierci zamek popadł w ruinę, gdyż sprawujący swoje obowiązki od 1613 roku starosta Mikołaj Wolski nie dbał o zamek, koncentrując się na utrzymaniu rezydencji w Krzepicach. W czasie potopu Szwedzi zrujnowali zamek i spalili miasto. Po zakończeniu wojny zamek był ruiną niezdatną do użytkowania. W XIX wieku chłopi stopniowo rozbierali zamek w celu pozyskania budulca. Ruiny zamku udostępnione są do zwiedzania.
Data dodania: 2 stycznia 2023
Datowanie przedmiotu: 1962
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.