I. NIEZNANE DZIEŁO ZEGARMISTRZA A. FRIEDLEINA

Duże zdjęcie I. NIEZNANE DZIEŁO ZEGARMISTRZA A. FRIEDLEINA
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 2
<
>
Prof. dr hab. Jan Samek

NIEZNANE DZIEŁO ZEGARMISTRZA AUGUSTA FRIEDLEINA W KRAKOWIE W POŻYTECZNEJ KSIĄŻCE WIESŁAWY SIEDLECKIEJ  PT: ”POLSKIE ZEGARY” WYDANEJ W ZAKŁADZIE NARODOWYM OSSOLIŃSKICH WE WROCŁAWIU  (wyd. I – 1954, wyd. II – 1988 znajduje się na stronie 99 i 100, ilustracja 145)

Zegarmistrza Augusta Friedleina autora uważa za ostatniego z wielkich mistrzów sztuki zegarmistrzowskiej w Krakowie, czynnego w latach 1830 – 1891.

  Omawiam tylko jeden jego zegar stołowy w Muzeum Narodowym w Krakowie datując go na około 1940 rok.

    Czasomierz ten wykonany jest z drewna na kształt portalu ujętego w pilastry podtrzymujące belkowanie z węższym odeń tympanonem. Pod kolistym cyferblatem umieszczono ozdobnie rzeźbione litery. Niewielkiemu wahadłu nadano kształt słonecznika.  Dekoracja, głównie na cokole nawiązuje do motywów łacińskich.   Zegar jest sygnowany na tarczy „August Friedlein w Krakowie”. Oceniając zabytek można powiedzieć, że jest on prosty a nawet skromny. W wykazie wiadomości podanym przez Wiesławę Siedlecką  dopełnia Feliks Kiryk (cechowe rzemiosło metalowe).

 Zarys dziejów od 1939, Kraków 1972, s. 399 – 1939. Kiryk podaje, że Friedlein występuje już w 1828 roku, był wybitnym zegarmistrzem i długoletnim cechmistrzem. W 1859 wystąpił pod naciskiem magistratu o połączenie w jedno zgromadzenie zegarmistrzów z złotnikami, jubilerami i grawerami, co nie doszło jednak do skutku. Pisze także, że na wystawie starszych zegarów w 1938 roku był pokazany także jeden czasomierz roboty Augusta Friedleina.

 
Data dodania: 21 stycznia, 16:41
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
22 stycznia, 13:01
=11ptmirek701 - dzięki, nie wiedziałem, że zegar jest też na youtube.
22 stycznia, 12:19
Może i jest, fotografia zegara pochodzi z internetu, nie pamietam skąd. Fotografia pozwala udokumentowac opis. Opis jest dodany prawdopodobnie do fotografii zamieszczonej w książce Wiesławy Siedleckiej.
Kustosz
22 stycznia, 12:16
https://www.google.com/search?q=zegar+ZEGARMISTRZA+A.+FRIEDLEINA&source=lmns&bih=722&biw=1536&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwj0lZyOhtv8AhWWuioKHYumCLYQ_AUoAHoECAEQAA#fpstate=ive&vld=cid:109346dc,vid:Eb8J6MxAv9I
Kustosz
22 stycznia, 12:07 , edytowany: 22 stycznia, 12:08
Ok, dzięki za odzew. A może jest zdjęcie w lepszej rozdzielczości niż to?
22 stycznia, 11:57
To jest fotografia do opisu prof. Jana Samka, zegar znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Mogę zrobić więcej fotografii do modelu nr II znajdującego się w naszej kolekcji.
Kustosz
22 stycznia, 11:47
Można prosić o więcej zdjęć detali? Wydaje mi się, że to nie tympanon ale tylko gzyms albo zdjęcie jest ucięte. Szczególnie to wahadło jest bardzo ciekawe!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.