OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
21 / 21
<
>
Z tego co przeczytałem,to jest ostatni fant jaki zdążyłem wystawić.Dziękuję wszystkim za dobre słowa i za obecność w tym muzeum.Powodzenia w tworzeniu kolekcji.Wojtek

Mundur z prywatnego zakupu amerykańskiego żołnierza w stopniu private E-2.Czerwona naszywka z odwróconą literą "V"świadczy o tym,że został zwolniony ze służby na skutek odniesionych ran? Przedmiot odnaleziony w miejscowości Meuse (région de St Mihiel) we Francji.Producent umundurowania pochodził z Nowego Jorku. "Bitwa o Saint-Mihiel, która miała miesce w dniach 12–16 września 1918 r., okazała się jednym z najważniejszych starć I wojny światowej. Celem sił Ententy było sforsowanie łuku Saint-Mihiel – niemieckiej linii obronnej, która otaczała ufortyfikowane miasto Metz oraz blokowała transport kolejowy między Paryżem a frontem zachodnim.  Przebieg bitwy był interesujący pod kilkoma względami. Był to pierwszy raz, kiedy Amerykańskie Siły Ekspedycyjne (AEF), dowodzone przez generała Johna J. Pershinga, przeprowadziły samodzielną ofensywę. Wcześniej wojska amerykańskie walczyły jedynie jako część większych armii brytyjskich lub francuskich. Saint-Mihiel stało się zatem pierwszym dużym sprawdzianem dla Amerykanów na Francuskiej ziemi.  Po drugie, nad Saint-Mihiel stoczono również największą bitwę lotniczą I wojny światowej. Alianci zgromadzili w sumie 1476 samolotów przeciwko niemieckiej obronie szacowanej na ok. 500 maszyn. W ten sposób powstało największe na świecie nagromadzenie samolotów.  Wreszcie wynik bitwy powodował, że to wydarzenie był tak znaczące. Dzięki wspaniałemu połączeniu sił, wykorzystaniu czołgów, piechoty, ostrzału artyleryjskiego oraz wsparcia powietrznego, alianci zdołali wyzwolić Saint-Mihiel i jego okolicę w ciągu zaledwie dwóch dni. Otworzyło to strategicznie ważne trasy transportowe i pozwoliło AEF na skoncentrowanie się na południu, niedaleko Lasu Argońskiego, gdzie siły amerykańskie wspólnie z żołnierzami brytyjskimi i francuskimi kontynuowały wypieranie Niemców.  Decydujące zwycięstwo wzmocniło młode amerykańskie siły i zmusiło Niemców do obrony, co poskutkowało zakończeniem I wojny światowej dwa miesiące później".Cytat pochodzi z World of Warplanes.Ciekawy artykuł w linku https://anteportas.pl/wp-content/uploads/2018/08/AP.IV_Szczepanik.pdf
Data dodania: 8 lutego 2023
Datowanie przedmiotu: 1917
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Reklama
Dodaj komentarz
15 lutego 2023
Gdy emocje już opadną jak po wielkiej bitwie kurz.......W rogatywkach nikt Cię nie przebił i tak trzymaj!
15 lutego 2023
Kiedyś już się zegnaliśmy jak wyjedziałem na emigracje. Teraz poraz drugi "trzeba wiedzieć kiedys ze sceny zejść ......"
Wszystkim zakręconym inaczej powodzenia w dalszym kolekcjonerstwie. Pozdrawiam. 
14 lutego 2023
Robek przed laty wkręciłeś mnie w to wirtualne muzeum i teraz dajesz prawdopodobnie ostatni wpis.Koło historii toczy się dalej.Pamiętaj o furażerce dla mnie do tego prezentowanego kompletu,bo żabojady wywalili ceny jak za czapunię Gen.Sikorskiego.
14 lutego 2023
Jeszcze "zakwitną" kasztany na placu Piggale i Zuzana się odnajdzie. Głowa do góry Wojciechu. Nie takie rzeczy są już za nami. Szacun za pracę i wysiłek w nią włożony. 
9 lutego 2023
Dziękuję bardzo za miłe słowa.Pozdrawiam serdecznie.
9 lutego 2023
Piękny eksponat i ciekawa historia z nim związana. Gratuluję. 
9 lutego 2023
Pięknie dziękuję za opinię.
9 lutego 2023
wspaniały opis....
9 lutego 2023
Dziękuję Jerzy za miłe słowa.Pozdrawiam serdecznie.
9 lutego 2023
Super eksponat i bardzo interesujacy opis. Kawał zapomnianej historii. Szczere gratulacje.
Twoja kolekcja jest jedną z kilku najbardziej ciekawych i imponujących na tym portalu (oczywiście nie ujmujac innym), więc mam nadzieję, że jednak przetrwa w jakiejś formie w świecie intrernetu.
Pozdrawiam i podziwiam Jerzy. 
8 lutego 2023
Dobrze by było Vipoka,aby ktoś czerpał wiedzę z mojej pracy.Nie każdy trafia przypadkiem na forum pickelhaubes.com.Pozdrawiam serdecznie.Zawsze chciałem mieć salę dla zwidzających,ale jak przeczytałem ustawę to mi się odechciało.
Kustosz
8 lutego 2023
Pewnie nie jedna osoba wygeneruje sobie karty katalogowe z Twoich kolekcji na pamiątkę... Może powstanie jakieś nie-wirtualne Muzeum z Twoimi tak cennymi i 'wypieszczonymi' eksponatami?
8 lutego 2023
Twojego muzeum również będzie szkoda nie oglądać.Zawsze mogłem liczyć na Ciebie i na Twoją wiedzę w zakresie Wehrmachtu.Powodzenia Jurgen.
Kustosz
8 lutego 2023
No cóż, jeżeli to faktycznie upadnie to szkoda będzie nie oglądać Twojej kolekcji. Powodzenia!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.