Czołg średni t-34/76 obr. 1942, z fabryki nr. 112

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
36 / 45
<
>
Tym razem, mimo iż kilka modeli tego typu czołgów już prezentowałem, wystawiam replikę wozu, który został zachowany do dziś. Jest to prawdopodobnie jedyny pojazd z 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, którego użytkowanie przez brygadę jest w pełni udokumentowane, ponieważ co do reszty zachowanych na pomnikach, czy innych muzeach takiej pewności już nie ma. Co jeszcze dodaje mu wartości historycznej, to był w brygadzie od początku i wziął udział w walkach od Lenino, aż do Łaby. Postanowiłem, również wykonać w stanie zachowania fabrycznym, z wyjątkiem wymienionych przednich kół nośnych na późniejsze i z pełnym odwzorowaniem wnętrza pojazdu. Czołg jest jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Niestety w chwili obecnej nie jest w stanie jezdnym, ale gdyby został dostarczony do poznańskiej filii muzeum, to najprawdopodobniej byłby doprowadzony przez tamtejszą ekipę do pełnej sprawności.

Historia tego wozu jest tak bogata, że przedstawię ją w skrócie.
Wóz z numerem fabrycznym kadłuba 3051391 dostarczono do 1 Pułku Czołgów w dniu 8 lipca 1943 r., a już 15 lipca wziął udział w defiladzie w Sielcach. Został przydzielony do 2 plutonu 1 kompani, dowódcą był chor. Wacław Feryniec, mechanikiem kierowcą kpr. Józef Derlatko. 12 października podczas forsowania Mierei wóz ugrzązł w bagnie i nie wziął udziału w ataku na pozycje niemieckie.
Nocą wyciągnięto czołg z pułapki i mógł już wspierać ataki polskiej piechoty, ale eksplozja niemieckiej bomby urwała mu koło napinające i rozerwała gąsienicę. Mimo to załoga prowadziła ogień z miejsca. Czołg ewakuowano i naprawiono, a polskie pułki wycofały się z bitwy, ponosząc ogromne i bezsensowne straty.
W styczniu 1944 r. nastąpiła zmiana dowódcy wieży na chor. Mariana Gajewskiego, a maszyna otrzymała numer taktyczny 01 i została wozem dowódcy 1 plutonu. W maju zmieniono numerację taktyczną na 111 i z takim oznaczeniem czołg wziął udział w forsowaniu Wisły w dniu 10 sierpnia tegoż roku. W toku walk pod Studziankami ranny został chor. Gajewski, wóz został lekko uszkodzony, po czym nastąpiła zmiana dowódcy na sierż. Józefa Najmowicza.
W dniu 31 sierpnia rozkazem dowódcy 1 armii WP nastąpiła reorganizacja brygady na system batalionowy „nasz” czołg przydzielono do 2 plutonu, 1 kompani, 1 batalionu naniesiono numer taktyczny 114, a dowódcą wozu i zarazem plutonu został chor. Józef Lisiecki.
W październiku czołg 114 w składzie 1-go batalionu wziął udział w walkach o podwarszawską Jabłonnę, a mechanik kierowca plut. Derlatko został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony na Polu Chwały”. Było to to już trzecie odznaczenie tego żołnierza. W styczniu Brygada brała udział w wyzwalaniu Warszawy, a później Bydgoszczy. W bitwie o Wał Pomorski 1 batalion walczył od 10-go lutego najpierw pod Mirosławcem, a 3 marca pod Żabinem otrzymał trafienie z Pancerfausta w lewą burtę. Czołg stanął w płomieniach, ale dzięki poświęceniu załogi został ugaszony. Nastąpiła awaria silnika i wóz wymagał remontu. Po wymianie silnika czołg dołączył do brygady już po zakończeniu walk w Trójmieście, ale przydzielono go 4 Pułku Czołgów Ciężkich i w szeregach tej jednostki wziął udział walkach na kierunku berlińskim, gdzie zakończył swój szlak bojowy nad Łabą.

Po zakończeniu wojny dowództwo brygady otrzymało polecenie przekazania jednego wozu do odtworzonego Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wybór padł na wóz o numerze seryjnym kadłuba 3051391 i w taki sposób pojazd ten stoi tam na dziedzińcu do dnia dzisiejszego.

Model przedstawia pojazd w malowaniu z jesieni 1944.
Zestaw AFV Club 35S51 Soviet T-34 76 model.1942 Factory 112 skala 1:35
Zdjęcia oryginału  - internet
Opisy na podstawie książki - K. Anduła 1 Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte.
Data dodania: 10 lutego 2023
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
12 lutego 2023
A było napisać w opisie że to eksperyment i by nie zniknął... Bo to chyba tak działa.
12 lutego 2023
No i poszedł teciak w mroki niepamięci. Brawo portal.
11 lutego 2023
Dziękuję za gratulacje i mam nadzeję, że to jeszcze nie ostatni na tym portalu.
11 lutego 2023
Gratuluję eksponatu i pozdrawiam.
Kustosz
10 lutego 2023
Fajnie wykonany. Jak zwykle super opis.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.